Pismo Renowacje i Zabytki kierowane jest do szerokiej grupy odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem: architektów, urbanistów, inżynierów, materiałoznawców, projektantów i konserwatorów. Pragniemy również podkreślić, iż wydania Renowacji i Zabytków, w których opisujemy wybrane europejskie miasta są bardzo pozytywnie oceniane przez przewodników i pilotów wycieczek zagranicznych. W wymienionych branżach jesteśmy odczytywani jako pismo specjalistyczne o wysokich walorach poznawczych i edukacyjnych, jednocześnie w sposób przystępny prezentujące zagadnienia dotyczące adaptacji, rekonstrukcji i renowacji miast oraz obiektów zabytkowych.
W części materiałowo-technicznej najczęściej poruszanymi tematami są: pokrycia dachowe, tynki renowacyjne, farby, środki i preparaty chemiczne, techniki i technologie przydatne zarówno w renowacji jak i w tradycyjnym budownictwie.
W części historyczno-urbanistycznej zamieszczamy genezę i plany całych miast oraz charakteryzujemy od strony architektoniczno-inżynieryjnej i historycznej pojedyncze godne uwagi obiekty z uwzględnieniem ich walorów artystycznych.
Poruszane przez nas tematy są przedstawiane w sposób przystępny, a autorzy publikujący na łamach Renowacji i Zabytków są wysokiej klasy specjalistami w swoich dziedzinach. W ten sposób popularyzujemy osiągnięcia naukowe i techniczne w szerszych kręgach odbiorczych, a jednocześnie jesteśmy cytowani na sympozjach i konferencjach naukowych. Stanowimy też pomoc edukacyjną dla grup studentów i uczniów Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetów, Politechnik oraz innych uczelni technicznych i szkół średnich.
Od początku roku 2010 wprowadziliśmy do Renowacji i Zabytków dział – „Miasta Polskie”. Kontynuujemy ten dział, biorąc pod uwagę jego atrakcyjność dla Czytelników. Cykl opracowywany jest we współpracy z miejscowymi służbami konserwatorskimi i wydziałami architektury danego miasta. Wybrani autorzy – oprócz przygotowania części historycznej i architektoniczno-urbanistycznej – przedstawiają realizowane inwestycje i wskazują istotnie dla miasta obiekty i kierunki rozwoju. Całość jest wkomponowana w czasopismo z okładką łącznie; bogato zilustrowana wykonanymi przez nas zdjęciami i dosłanymi mapami. Stworzony materiał jest doskonałą publicystyką w zakresie kwalifikowanej promocji i reklamy miasta.
Kwartalnik jest w całości skutecznie rozprowadzony. Obecnie nie ma na rynku branżowym tak trafnie dystrybuowanych nośników informacji o objętości do 200 str. z przeszło 400 fotografiami i w cenie tylko 15,75 zł. Dzięki takiej formie wydania i wyczerpującym artykułom, nasze czasopismo nie ląduje w koszu, lecz znajduje miejsce na półce w domowej bibliotece, niczym książka. Od numeru 3/2014 wprowadziliśmy teksty w języku angielskim (konspekty), tym samym objętość kwartalnika zwiększyła się do 208 stron. Będziemy starali się aby ta forma przekazu, była utrzymywana w kolejnych wydaniach. Do naszej redakcji "zawitał" także dron fotograficzny (świadectwo kwalifikacji UAVO), co pozwoli nam na precyzyjne wykonywanie fotografii z "lotu ptaka". Ujęcia tego typu są dość nietypowe. Zapraszamy również do oglądnięcia filmów z miast, które opisywaliśmy. Ta forma zapisu została wprowadzona od numeru 2/2014. Nasza redakcja postara się wdrożyć taki zapis materiałów przy kolejnych edycjach.
Otwarci jesteśmy na sugestie z Państwa strony dotyczące treści pisma, jak również zachęcamy do współpracy redakcyjnej. Przesłane przez Państwa artykuły (zgodne z planem wydawniczym) po ocenie kolegium redakcyjnego mają szansę na publikację.
LUBUSKIE
Pomniki Historii
Najcenniejsze zabytki regionu
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi