Wielkopolska wieś Rostarzewo ma niezwykłej klasy zabytek – późnobarokowy ratusz, który przez wieki stał pośrodku drogi. Tę pamiątkę z czasów, kiedy miejscowość była miastem, przed kilku laty poddano gruntownej renowacji. Historyczne elewacje z muru pruskiego ocieplono od środka za pomocą mineralnych płyt Multipor.
Ratusz w Rostarzewie jest jednym z nielicznych zachowanych przykładów osiemnastowiecznej siedziby władz miejskich niewielkiego miasteczka w Wielkopolsce. Ta wieś pod Wolsztynem w latach 1752–1934 stanowiła miasto. Prawa miejskie otrzymała mocą przywileju króla Augusta III. Pośrodku ówczesnego rynku (dziś placu Powstańców Wielkopolskich) stanął w 1768 roku barokowy ratusz.
Przez budynek przebiegała droga, bo obiekt pełnił również funkcję komory celnej. Przejeżdżający przez Rostarzewo nie mogli ominąć bram ratusza, gdzie pobierano opłaty kopytkowe, czyli podatek drogowy na rzecz miasta. Do dziś zachowały się bramy przejazdowe wiodące do sieni biegnącej na przestrzał budynku. Stojący na środku drogi ratusz z przejazdem stanowi ewenement w skali kraju.
Budynek na początku XXI wieku popadł w ruinę. Podjęcia prac remontowych nie ułatwiało położenie pośrodku ruchliwej drogi krajowej. W końcu, dzięki funduszom unijnym, ministerialnym i gminnym, w latach 2012–15 podjęto się renowacji zabytku. W dawnym ratuszu powstała regionalna izba pamięci.
Multipor – ocieplenie od środka
Wyzwaniem było dostosowanie historycznego, dwukondygnacyjnego obiektu o mieszanej konstrukcji do współczesnych norm termicznych. Ściany parteru są murowane i tynkowane, podczas gdy piętro zbudowane jest z muru pruskiego. Wpisany do rejestru zabytków obiekt trzeba było ocieplić metodą jak najmniej inwazyjną, nie wypływającą na wygląd fasad. Szukano przy tym materiału termoizolacyjnego, który dobrze zachowuje się z niejednorodną przegrodą w konstrukcji muru pruskiego. Ostatecznie wybrano płyty Multipor, które można bezpiecznie stosować do ociepleń od wewnątrz.
Multipor to paroprzepuszczalny i całkowicie niepalny materiał mineralny. Charakteryzuje go doskonała izolacyjność termiczna, wysoka zdolność absorpcji i jednoczesne oddawanie wilgoci do otoczenia, przez co Multipor to zdrowe rozwiązanie, które tworzy odpowiedni mikroklimat wnętrz w ocieplanym obiekcie.
W Rostarzewie zastosowano płyty Multipor o grubości 20 cm, dzięki czemu obiekt sprzed 250 lat spełnia obecne normy termiczne dla ścian zewnętrznych.
Tomasz Malkowski, Xella Polska
Fotografie: Tomasz Meuś © Xella Polska
Oś reprezentacyjna miasta
Port i jego architektura
Ulice zabytkowego śródmieścia
Miasto modernizmu
Konserwacja modernistycznych wnętrz
Powojenne dziedzictwo miasta
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej