19.05.2016 r., w Centrum EXPO w Warszawie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród za dwie edycje Konkursu Baumit Fasada Roku 2014 i 2015. W kategorii obiektów po renowacji główną nagrodę za 2014 rok Jury przyznało realizacji Dom Gościnny AGH „Sienkiewiczówka” w Krakowie. Za rok 2015 w kategorii obiektów po renowacji bezkonkurencyjnie zwyciężył budynek z Lidzbarka Warmińskiego – Oranżeria Ignacego Krasickiego.
Oranżeria Ignacego Krasickiego
Za opracowanie wizji architektonicznej odpowiedzialna była w tym przypadku pracownia Serafin Studio Projektowe, a prace remontowe na zlecenie gminy zrealizowała firma Mur-Mal Maciej Maliszewski, która wysunęła kandydaturę obiektu do prestiżowej nagrody. Obiekt ten wygrał również w głosowaniu internautów.
Pawilon ogrodowy, zwany Oranżerią, jest wyjątkową budowlą, powstałą pod wpływem polskiej myśli architektonicznej doby króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wewnątrz znajduje się odsłonięty w 1969 roku fragment malowidła ściennego z czasów Ignacego Krasickiego, przedstawiający alegorię pór roku. Na podstawie zachowanych biskupich dokumentów inwentaryzacyjnych możliwe było odtworzenie m.in. rozkładu pomieszczeń budynku czy przebudowanie jednego z okien, z przedłużeniem go aż do podłogi. Odnowiono także i zrekonstruowano wewnętrzne malowidła ścienne. Okazałe schody wykończono piaskowcem i otoczono balustradą w stylu barokowym. Wyremontowany budynek pełni obecnie funkcję biblioteczno-wystawienniczą.
Dom Gościnny AGH
„Sienkiewiczówka”
Projekt zrealizowany został na zlecenie AGH przez firmę Studio Architektoniczne Wojciech Kozub. Program prac konserwatorskich wykonała rodzinna firma AKRA – Konserwacja Dzieł Sztuki, prowadzona przez konserwatorów Kazimierza i Radosława Pałków. Realizację prac powierzono firmie budowlanej MURKRAK Sp. z o.o. S.K. Węgrzce.
Dom Gościnny AGH to zlokalizowana w centrum Krakowa kamienica, wybudowana w 1890 r. przez rodzinę Janczewskich, spowinowaconą z Henrykiem Sienkiewiczem. Obecna nazwa „Sienkiewiczówka” to wyraz hołdu dla pisarza, który był częstym gościem Janczewskich. Choć nigdy nie zrealizowano pierwotnego projektu, widocznego na szkicach, elementy istniejącego detalu nawiązują do plastycznych i muzycznych preferencji właścicieli.
Zakresem robót remontowych objęto części podziemne murów, tarasy, balkony, schody. Zwieńczeniem było pokrycie połaci blachą miedzianą, ocieplenie oraz wykonanie elewacji tylnej budynku. Ważnym założeniem była dostępność dla osób niepełnosprawnych, co wymagało zastosowania indywidualnych rozwiązań z uwagi na ochronę zabytkowych schodów wejściowych.
Podstawowym elementem remontu zabytkowych budynków jest ograniczenie dostępu wilgoci do murów, a wykorzystywane do tego są tynki renowacyjne. Zasada ich działania oparta jest na dużej porowatości, która zwiększa powierzchnię oddawania wilgoci. Działa ona jak wieloletni kompres, magazynując sole wynoszone z wodą na powierzchnię. W przypadku tynków renowacyjnych sole magazynowane są w porach materiału, co gwarantuje zachowanie suchego tynku oraz estetycznego wyglądu powłoki malarskiej.
Wyniki przeprowadzonych badań przy pracy nad „Sienkiewiczówką” pozwoliły na trafny dobór materiałów i specjalistycznych metod naprawczych podczas robót konserwatorskich na elewacji, jak i w całym budynku. W rezultacie eksponowany jest oryginalny wygląd kamienicy oraz jej pierwotna kolorystyka. Do wykonania prac renowacyjnych obiektu użyto wysokiej jakości specjalistycznych produktów firmy Baumit, takich jak: obrzutka renowacyjna Baumit SanierVorspritz SV 61, tynk renowacyjny podkładowy Baumit SanierGrundputz SG 68, tynk renowacyjny gruboziarnisty Baumit SanierPutz Grob SP 64 G, tynk renowacyjny drobnoziarnisty Baumit SanierPutz SP 64 P. Do prac elewacyjnych scalających powierzchnie tynków wykorzystano zaprawę przyczepną Baumit multiContact MC, 55 W, która jest doskonałym podłożem pod malowanie. Liczne elementy detalu architektonicznego – sztukatorskie, przeprofilowano zaprawą sztukatorską Baumit Stuccoco Mono SM 86, brakujące elementy o rysunku złożonym odtworzono z zapraw do odlewów sztukatorskich Baumit Stuccoco Guss SG 87. Powierzchnie ze śladami porażenia biologicznego przed wykonaniem prac zdezynfekowano środkiem do usuwania grzybów i alg Baumit Fluid. Do wyeksponowania gładszego detalu na zasadzie kontrastu zastosowano szpachlę dekoracyjną czystowapienną Baumit Kalkin RK 70 N, całość elewacji przed odziaływaniem czynników atmosferycznych zabezpieczono farbą silikonową Baumit SilikonColor.
A to jeszcze nie wszystko…
Laureaci nagrody głównej Fasady Roku stanęli do dalszej rywalizacji w ramach Baumit Life Challenge, by walczyć o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Polskę na arenie międzynarodowej reprezentowali zwycięzcy konkursu Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne realizacje z każdej kategorii, wyróżniające się ciekawą strukturą oraz kolorystyką. W pierwszym etapie konkursu, który zakończył się 22.03.2016 r., Jury Life Challenge, złożone z wybitnych architektów z całej Europy, w tym – arch. Piotra Kostki, prezesa Poznańskiego Oddziału SARP, który wraz z Hanną Kurką prowadzi pracownię projektową „Kostka & Kurka Architekci” – wyselekcjonowało on-line 30 obiektów (po 6 z każdej z 5 kategorii), które w finale stoczyły rywalizację o końcowe zwycięstwo. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbyła się 2 czerwca 2016 roku w Madrycie.
Maciej Iwaniec
Baumit Sp. z o.o.
Manager Renowacje i Fasady
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej