Dachy zamku Eltz, których jedwabisty blask łupka od zawsze należał do wizerunku słynnego obiektu, są odnowione. W drugim etapie renowacji, w 2012 r., 1800 m2 dachu pokryto łupkiem mozelskim kryciem staroniemieckim z tak zwanym ostrym krojem.
Położony w dziewiczej dolinie Elzy, dopływu Mozeli, zamek Eltz należy do najpiękniejszych i najstarszych zamków w Niemczech. Zamek, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1157 r., szczęśliwie, w dużej mierze, oszczędziły działania wojenne. Rocznie 250 000 odwiedzających podziwia ten unikatowy obiekt historyczny.
Referencje dla łupka mozelskiego
Nigdy niezniszczony, zamek zawsze był własnością rodziny władców znad Elzy. Historia budowy pozwala na dokładną analizę i udowodnienie trwałości materiałów budowlanych. Cechą szczególną zamku jest zatem nie tylko jego oryginalny historyczny stan, ale także znalezione prastare zapisy, dotyczące sztuki dekarskiej i użytych materiałów budowlanych. Tutaj Rathscheck Schiefer odnalazł połacie dachowe pokryte łupkiem mozelskim, których wiek oszacowano na ponad 200 lat.
Z 1588 r. pochodzi pierwsza wzmianka, dotycząca pojęcia pochodzenia. Marka Moselschiefer® zalicza się do najstarszych znaków handlowych na świecie i jest zarejestrowana w europejskim rejestrze znaków towarowych. Najlepszej jakości łupek mozelski pozyskuje się w pobliżu zamku Mayen, na głębokości 360 m. Staroniemieckie krycie łupkiem mozelskim, ze względu na szczególne możliwości techniczne, jest, oprócz zamków, kościołów i pałaców, również bardzo popularne na ekskluzywnych nowoczesnych budynkach.
Sprawdzone krycie staroniemieckie
Ten sposób krycia jest nazywany królewską dyscypliną, ponieważ przy jego pomocy można sprostać prawie wszystkim wyzwaniom, jakie pojawiają się na dachu.
Około 1800 m2 nowo pokrytego dachu zostało podzielone na ponad 60 pojedynczych połaci dachowych. Zróżnicowany dach góruje na wysokość do 70 m nad doliną. Jako podkład pod krycie łupkiem zastosowano deskowanie pióro wpust o grubości 28 mm z drewna świerkowego. Na połać przybito około 40 ton łupka o wysokości kamienia 30-16 cm. Między okapem a kalenicą zastosowano do 8 wysokości kamienia. Zmniejszające się ku kalenicy łupki są estetycznym znakiem szczególnym krycia staroniemieckiego.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi