Knauf AQUAPANEL® to nowoczesna technologia budowlana, która na dobre zmieniła oblicze współczesnego budownictwa. Jest to system płyt cementowych zaprojektowany do tworzenia wytrzymałych i trwałych konstrukcji o zaletach niemożliwych do uzyskania przy wykorzystaniu konwencjonalnych materiałów budowlanych.
Płyta AQUAPANEL® jest odporna na uszkodzenia oraz trudne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, mróz czy śnieg. Rdzeń płyty wykonany jest z lekkiego betonu i zbrojony jest obustronnie siatką z włókna szklanego. Konstrukcja płyty charakteryzuje się wyjątkową elastycznością, dzięki czemu można za jejpomocą budować konstrukcję gięte o promieniu krzywizny od jednego metra. Parametry techniczne i konstrukcja sprawiają, że po technologię AQUAPANEL® sięgają zarówno ci architekci, w których projektach pojawiają się najbardziej kreatywne, futurystyczne rozwiązania, jak i ci, którzy projektują rekonstrukcje budynków zabytkowych. W dziedzinie renowacji obiektów zabytkowych technologia AQUAPANEL® w ykorzystywana jest m.in. do odbudowy elementów zabytkowych elewacji i trudnych do rekonstrukcji za pomocą tradycyjnych materiałów budowlanych elementów budynków, takich jak: łuki czy sklepienia kopułowe. Tego typu zabudowy wznoszone są na lekkich konstrukcjach nośnych podobnych do tych wykorzystanych w systemach z płytami gipsowo-kartonowymi. W zależności od rekonstruowanego elementu, dobiera się odpowiedni typ konstrukcji, np. na taki zabezpieczony antykorozyjnie, co sprawi, że nie tylko płyta, ale cały szkielet będzie odporny na niekorzystne warunki i przetrwa w nienaruszonym stanie przez długi czas.
W niniejszym artykule zaprezentujemy możliwości płyt AQUAPANEL® w dziedzinie rekonstrukcji obiektów zabytkowych na przykładzie niezwykłego budynku o bogatej historii Liberty Pałace, zlokalizowanym w Mediolanie.
Liberty Palace w dzielnicy Loreto w Mediolanie
Niezwykły budynek dla kreatywności zrealizowany dzięki innowacyjnym materiałom. W centralnej dzielnicy Mediolanu, Loreto, odnowiono zabytkowy budynek w stylu secesyjnym i przekształcono go w centrum dla futurystycznych artystów, którzy pracują, mieszkają i wystawiają swoje projekty – żywe muzeum.
Budynek Liberty Palace w dzielnicy Loreto w Mediolanie miał bogatą historię jako ikona futuryzmu. Zbudowany w stylu secesyjnym w 1913 roku, dom był jednym z najbardziej wyrafinowanych w swoim otoczeniu i wkrótce stał się miejscem spotkań futurystycznych artystów miasta. Po utracie sławy w powojennych Włoszech i zużyciu w ostatnich dziesięcioleciach ISISUF (Międzynarodowy Instytut Badań nad Futuryzmem) podjął się remontu. Plan dyrektora artystycznego i architekta instytutu Atto Belloli Ardessiego polegał na stworzeniu nowego domu dla futuryzmu, zawierającego przestrzenie mieszkalne, kreatywne i wystawowe dla artystów – oraz stworzenie wysoce innowacyjnego własnego żywego muzeum.
Kiedy historia spotyka się z innowacją: w obliczu historycznego i cenionego budynku postanowiono wprowadzić jak najmniej zmian na zewnątrz i skoncentrować się na wnętrzu. Przeprojektowano wewnętrzny układ budynku przy użyciu innowacyjnej technologii suchej zabudowy firmy Knauf. Rezultatem była konstrukcja z pomieszczeniami mieszkalnymi dla artystów, jak również dużymi tarasami, pomieszczeniami komunalnymi, dostosowywanymi przestrzeniami roboczymi i powierzchniami wystawowymi.
Szczególnie w obszarach wystawowych AQUAPANEL® Cement Board Outdoor stał się częścią niektórych dzieł sztuki, na przykład gdy płyty AQUAPANEL® stanowiły podstawę eksponatów naściennych, które łączyły nowoczesne formy z elementami etno-sztuki.
Ale było wiele innych zastosowań, w których przydatna była innowacyjna technologia suchej zabudowy. Na przykład wewnętrzny dziedziniec, na który nałożono AQUAPANEL® Cement Board Outdoor, zanim liczne wiecznie zielone rośliny zostały na nim zawieszone. Płyty w 100% wodoodporne pokazały swoje zalety, takie jak odporność na grzyby i pleśń. A gdy potrzebne były niewielkie zmiany w elewacji, AQUAPANEL® Cement Board Outdoor był najlepszym wyborem do stworzenia mocnych,
wytrzymałych i bardzo odpornych na uderzenia ścian. Także sufity zewnętrzne zostały wykonane ze szczególnie lekkiego i jednocześnie bardzo wytrzymałego materiału: AQUAPANEL® Cement Board SkyLite – specjalnerozwiązanie sufitowe, które łączy elastyczność projektowania i łatwość obsługi.
Po udanej premierze pierwszej wystawy przesłanie FuturDome stało się jasne: wyjątkowa kreatywność zrywa konwencje. Nie ma ograniczeń wyobraźni artystycznej. Nowy FuturDome w Mediolanie to coś więcej niż pięknie odnowiony zabytkowy budynek – to niezwykła demonstracja tego, co jest możliwe dzisiaj, również w sztuce i architekturze.
Adam Ruks
Doradca Techniczny ds. Projektowych
Produkt Manager ds. Systemów AQUAPANEL®
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej