ROZMAITOŚCI
Nowa publikacja pod patronatem Baumit; Baumit – Stop drobnoustrojom; Cement romański z medalami; Monier – kuźnia talentów; Selena – kleje do płytek przy ogrzewaniu podłogowym; Unijny projekt badawczy DESALINATION;
XIII Konferencja REMO 2009; Themar – ABC detektor; Targi DENKMAL; Seminarium w Berlinie; Wyróżnienie dla Kabe Polska; Zlatna Penkala (Złote Pióro) dla naszego kwartalnika.
KRAKÓW
Trasy turystyczne Krakowa część IV Krakowski Kazimierz
Od strony północno-wschodniej rynku kazimierskiego znajduje się masywny kościół Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26), główna świątynia parafialna Kazimierza. W 1405 r. król Władysław Jagiełło sprowadził z Kłodzka i osadził przy kościele kanoników regularnych laterańskich. Zakonnicy przejęli parafię w 1412 r. i obsługują ją do dziś.
Beata Skrzypek, Paweł Pomykalski str.19
PRAWO
Organ boży
Michał Panek str.42
LONDYN
Londyn – obiekty godne uwagi
Alternatywą dla wszystkich interesujących się nowoczesną architekturą jest znajdujący się po drugiej stronie Tower Hill, w City (głównej dzielnicy finansowej), wspomniany już Swiss Re / The Gherkin Normana Fostera. Wieżowiec ten ma 40 pięter, a znajdujące się w nim biura zajmują powierzchnię 2000 metrów kwadratowych. Zaprojektowany został na miejscu biurowca Baltic Exchange, zniszczonego w 1992 roku w wyniku zamachu bombowego Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Budynek ten w części zużywa gromadzoną przez siebie energię i dzięki temu zaliczany jest do budynków ekologicznych.
Katarzyna i Marcin Mogilniccy str. 46
Miejskie ikony popkultury w Londynie
Paweł Pomykalski str. 68
Muzea Londynu
Beata Skrzypek, Paweł Pomykalski str. 70
Opactwo Westminster
Francuski gotyk zbudowany po angielsku
Dorota Kwiatkowska str. 80
Kościoły Londynu
Kościół Templariuszy – Templum. Jego nazwa pochodzi od znanego rycerskiego zakonu Templariuszy. Wzniesiony został w obrębie tzw. Nowego Domu Macierzystego, jako kościół pod wezwaniem mariackim. Konsekracja dokonana została w 1185 roku przez patriarchę jerozolimskiego Herakliusza, a obecny był przy niej król Henryk II. W kościele zastosowano rozwiązania konstrukcyjne sprawdzone już pół wieku wcześniej w starej świątyni Templariuszy.
opracowanie redakcyjne str. 88
MATERIAŁY I TECHNOLOGIE
Dachówka ceramiczna – historia produkcji część IV
Dachówki ceramiczne nadal pozostają jednym z najbardziej popularnych pokryć dachowych, jednocześnie będąc jednym z najstarszych, o wielowiekowej tradycji. Produkowane z naturalnych surowców są ciągle ulepszane pod względem technologicznym oraz estetycznym.
mgr inż. Elżbieta Piwowar-Szarek str.106
Tynki i tynkowanie część IV
Najstarszy rodzaj techniki zdobniczej sgraffito polega na tym, że drobnoziarnista, zabarwiona sproszkowanym węglem drzewnym (dzisiaj także czarnym pigmentem), szaroczarna, wygładzona kielnią lub zatarta warstwa zaprawy wapiennej po krótkim czasie twardnienia (np. od 2 do 4 godzin) jest pokrywana białym szlamem wapiennym przez nakropienie go szczotką poziomymi i pionowymi pasami, z którego narzędziami sgraffito wydrapuje się lub wyskrobuje przewidziane liniowe lub płaskie kształty aż do czarniawego tynku.
mgr inż. Artur Przybysz str. 113
Funkcje geosyntetyków w konstrukcjach drogowych w rewaloryzowanych obszarach zabytkowych
Pierwszym krokiem w przygotowaniu podłoża gruntowego pod konstrukcję nawierzchni jest ocena warunków wodnych, a więc rozpoznanie poziomu wody gruntowej, a w przypadku jej występowania, wykonanie drenażu wgłębnego. Równocześnie dokonuje się oceny rodzaju i stanu gruntów.
dr inż. Wanda Grzybowska str. 122
Aktualne problemy projektowania oraz wykonywania hydroizolacji i osuszania ścian w obiektach murowanych
część I – Hydroizolacje
dr inż. Józef Adamowski str. 132
Artykuły sponsorowane
Baumit – Tynki jako wykończenie elewacji nie tylko obiektów
zabytkowych
str.139
Henkel – Kościół parafialny w Odrowążu
prace renowacyjne
str.142
quick-mix/tubag – Renesans wewnętrznych tynków wapiennych
str. 144
Remmers – Świątynia Wang w Karpaczu – nowe technologie
w konserwacji drewnianego zabytku architektury
str. 147
Kabe – System tynków renowacyjnych MINERALIT RESTAURO
str. 150
Karty techniczne
Kabe, Baumit
str. 153–158
Dotychczas wydaliśmy
str. 138
Wizytówki firm obecnych w numerze
str. 159
Blankiet prenumeraty
str. 160
Oś reprezentacyjna miasta
Port i jego architektura
Ulice zabytkowego śródmieścia
Miasto modernizmu
Konserwacja modernistycznych wnętrz
Powojenne dziedzictwo miasta
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej