ROZMAITOŚCI 20 lat marki Baumit
Nowość firmy Baumit - ArtLine Lasur
Oficjalne otwarcie nowej siedziby Prefa Polska
KMat - erozja pod kontrolą
Nowy serwis -
www.stolen-and-wanted.com Inżynieryjne Problemy Odnowy Staromiejskich
Zespołów Zabytkowych - sprawozdanie z REW.-INŻ.’2008
Nowści targów denkmal
SigmaKalon Deco - Nanotech Flex
Baumit - malowanie w najmłodszym wydaniu;
Rajdowy team Baumitu
KRAKÓW
Forum Multimedialne w podziemiach Rynku Głównego
Marta Marek,
Piotr Opaliński str. 22
DALMACJA
Czy Chorwaci przyszli nad Adriatyk z Krakowa
Dzieje mitu
dr Róża Godula-Węcławowicz str. 24
Wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego
Joanna Płuska str. 28
Dubrownik - perła nie tylko Adriatyku
Wędrówkę po mieście rozpoczynamy od Wielkiej Fontanny Onufrego – nieprzypominającej przynajmniej na pierwszy rzut oka - fontanny. To okrągła, dość duża budowla, wzniesiona w 1438 r. przez Onufrego di Giordano della’ Cava, dla uczczenia zakończenia budowy wodociągu, dostarczającego wodę dla mieszkańców.
Stanisław Dziedzic str. 36
Zadar
Spacerując po Zadarze i oglądając jego najważniejsze zabytki (a odwracając głowę od nowej, powojennej zabudowy mieszkalnej), łatwo przenieść się myślami do prowincjonalnych miast włoskich. Istotnie, władza Wenecjinad Zadarem trwała długo. Jednakże, to nie tylko władztwo weneckie zdeterminowało krajobraz artystyczny Zadaru. Ważniejszy jest śródziemnomorski genius loci, przejawiający się w odwiecznym, klasycznym poczuciu formy, stosowaniu miejscowego materiału - białawego trawertynu i marmuru - rozświetlonego jaskrawym słońcem.
Edward Hardt str. 77
Zadar - zespół katedralny
dr hab. Tomasz Węcławowicz str. 100
Szybenik
Bez wątpienia najważniejszym i najpiękniejszym zabytkiem Szybeniku jest katedra św. Jakuba. Większość odwiedzających, przyjeżdża tutaj właśnie po to, aby odwiedzić katedrę. Budowę rozpoczęto w roku 1431, a ukończono dopiero 1536. Dlatego jej architekturę można nazwać przejściową, nawiązującą zarówno do gotyku, jak i renesansu.
Edward Hardt str. 102
Reklama w przestrzeni zabytkowych starówek Dalmacji
Małgorzata Gwiazdowska str. 126
MATERIAŁY I TECHNOLOGIE
Historyczne farby do wnętrz
Wiek XIX to okres burzliwego rozwoju przemysłu chemicznego. Nie ominął on wytwórców farb. Nowe pigmenty częściowo wyparły, a częściowo uzupełniły paletę pigmentów historycznych. Jednocześnie poszukiwano nowych, lepszych niż tradycyjne, spoiw do farb. Spoiwo takie pojawiło się na rynku pod koniec XIX wieku, aczkolwiek substancją, która jest jego głównym składnikiem - rozpuszczalne w wodzie krzemiany potasu i sodu zwane szkłem wodnym - znano już wcześniej (pierwsze próby stosowania odnotowano już w latach 30. XIX wieku).
dr Paweł Karaszkiewicz str. 146
Miedź - dach z przeszłością i przyszłością
Miedź jest stosowana nie tylko na pokrycia, ale również na elewacje, obróbki dachowe i w systemach odwodnień dachowych. Właściwościami tego metalu są przede wszystkim: odporność na korozję, wysoka tolerancja miedzi na zachodzące różnice temperatur oraz kowalność i trwałość. Do plusów zaliczyć można powstającą z czasem patynę, która pełnia rolę ochronną przed oddziaływaniem wilgoci i związków chemicznych w atmosferze.
Krystyna Szulc str. 156
Instrukcja WTA część I
Prezentowana instrukcja WTA przedstawia dodatkowe wymagania odnośnie tynków renowacyjnych. Instrukcja ta zawiera także ważne wskazówki dla wykonawców. W ten sposób przejmuje ona zadanie opisania kompletnych systemów i zapewnienia ich wysokiej jakości. Z tego powodu duże znaczenie przypisywane jest także certyfikacji systemów tynków renowacyjnych. Dzięki temu, instrukcja ta stanowi neutralną pomoc w dokonywaniu oceny systemów tynków renowacyjnych dla osób/instytucji zajmujących się przetargami.
opracowanie redakcyjne str. 160
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
Baumit - Trwałość tynków renowacyjnych WTA
str. 163
Kabe - Przywracając blask zabytkom
str. 167
Koester - Köster Crisin 76/XP
Odtworzenie izolacji poziomej - patent Köster Bauchemie AG
str. 170
KARTY TECHNICZNE
Baumit
str. 174-176
Dotychczas wydaliśmy
str. 177
Wizytówki firm obecnych w numerze
str. 179
Blankiet prenumeraty
str. 180