ROZMAITOŚCI
Renowacyjny Baumit; Baumit wspiera polską produkcję; Nowa gama produktów Baumit Baumacol; Technologia Cisar nagrodzona; Wielki Stadion Lille – Grupa Eiffage; Sacroexpo – konferencja „Kościoły Naszych Czasów”; Nowa „olimpijska” pływalnia – Grupa Eiffage; Wienerberger twórcą Salonu Wystawowego; Faro – skanery laserowe 3D; Awbud – Kostka brukowa z galanterią; Baumit – oszczędność w systemie; Schüco – Budownictwo apartamentowe
str. 8
EGIR
VIII Europejska Giełda Informacji Renowacyjnej Kraków 2009
str.18
KRAKÓW
Trasy turystyczne Krakowa część II – Kraków renesansowy
W XVI stuleciu nowe nurty były dominujące w sztuce i kulturze, tym bardziej, że doszło do zbliżenia z Włochami, a także z innymi państwami zachodniej Europy. Oznakami nowej epoki, jak się powszechnie uważa, stojącej w opozycji do tradycji średniowiecznej, był wzrost zainteresowania historią i sztuką starożytną, z której czerpano ideały klasycystycznego piękna.
Beata Skrzypek, Paweł Pomykalski str. 29
Plan rzeczowo-finansowy odnowy zabytków Krakowa na rok 2009
Opracowanie: Zarząd Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa
str. 54
Rynek Podziemny w Krakowie
– wywiad z koordynatorem czynności inspektorów nadzoru mgr inż. Krystyną Franczak
str. 62
PRAWO
Kosztowne zabytki
Michał Panek str. 65
FLORENCJA
Świat Florencji
Na bogatą historię miasta składają się takie wątki, jak: walka papiestwa z cesarstwem, rywalizacja pomiędzy rodami, kształtowanie włoskich miast-państw, żywioł mieszczański, rola kupców i bankierów w rozwoju Florencji jako potęgi kulturalnej. Chlubna przeszłość i wyjątkowe miejsce w dziejach powoduje, że miasto stało się ofiarą własnej legendy – corocznie aby skonfrontować się z tą legendą przybywa tu siedem milionów turystów, co jest niezwykle uciążliwe dla miasta tej wielkości.
mgr Joanna Płuska str. 72
Florencja – perła Toskanii
Sztuka Florencji nie narodziła się wraz z nadejściem renesansu, ale właśnie wtedy nastąpił jej największy rozkwit – miasto stało się kolebką nowej sztuki. Malarstwo zaczęło rozwijać się w sposób dynamiczny, pełen innowacji i poszukiwań nowych środków artystycznego wyrazu. Bogactwo i różnokierunkowość tych poszukiwań, są jednymi z najważniejszych cech sztuki Quattrocenta.
Ewa Chabińska str. 84
ARCHITEKTURA
Mont Saint Michel
To unikalne miejsce, zwieńczone imponującymi budynkami klasztornymi, od czasów średniowiecza fascynuje przybyszów swoim widokiem. Na wysokim wzgórzu, którego trzon stanowi masyw skalny uznany przez Celtów za świętą górę, w 708 roku wzniesiono pierwszą kaplicę. Mont Saint Michel jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zarządzane przez władze państwowe jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków na świecie.
mgr inż. arch. Dominik Mączyński str. 108
MATER I AŁY I TECHNOLOGIE
Tynki i tynkowanie część II
Wapna budowlane od niepamiętnych czasów na całym świecie stanowią najważniejsze i najczęściej stosowane spoiwo tynkarskie. Wapna te najczęściej wytwarzane były z lokalnie występujących surowców, głównie z wapienia, ale także z dolomitu, trasu, marglu, marmuru i muszli morskich. Z powodu różnego składu surowców wapiennych, produkowane z nich wapna budowlane różniły się właściwościami.
mgr inż. Artur Przybysz str. 120
Dachówka ceramiczna – historia produkcji część II
Podstawowe czynności procesu technologicznego wyrobu dachówek ceramicznych w wytwórniach zmechanizowanych obejmują: wydobywanie i wstępne przygotowywanie gliny, mechaniczną przeróbkę i formowanie, suszenie półfabrykatów, wypalanie, składowanie wyrobów, ekspedycję.
mgr inż. Elżbieta Piwowar-Szarek str. 130
Beton wodoszczelny – izolacja konstrukcji
inż. Magdalena Żywczak, mgr inż. Grzegorz Celary str. 143
Artykuły sponsorowane
Baumit – Renowacja – izolacja murów poniżej poziomu gruntu
str.146
Caparol – Program farb Histolith – Ponad 100 lat doświadczenia
str. 148
Henkel – Wygrać z wilgocią i solą – System Ceresit do renowacji obiektów zabytkowych
str. 153
Izohan – Specjalista od izolacji
str. 156
Autorski Park Technologiczny – A jednak Nawrot!
str. 158
Przedsiębiorstwo Rewaloryzacji Zabytków – 60-lecie PRZ
str. 161
Karty techniczne
Baumit; Prefa
str. 165–166
Dotychczas wydaliśmy
str. 118
Wizytówki firm obecnych w numerze
str. 167
Blankiet prenumeraty
str. 168