W NUMERZE:
WIADOMOŚCI Z FIRM
KALEJDOSKOP
str.14
KRAKÓW MAŁOPOLSKA
Subiektywny przegląd wydarzeń konserwatorskich w Krakowie i Małopolsce w 2011 roku
W ubiegłym roku zakończyły się prace budowlane i konserwatorskie przy Muzeum Armii Krajowej. Na ten cel adaptowany został budynek koszarowy na terenie dawnego zespołu aprowizacji Twierdzy Kraków, przy obecnej ul. Wita Stwosza.
Jan Janczykowski
str. 18
WIELICZKA
Wybrane inwestycje górnicze i budowlane, prace konserwatorskie i restauratorskie oraz badania archeologiczne w Wieliczce w ostatniej dekadzie XX wieku i pierwszej dekadzie XXI wieku
Przy ul. Zamkowej znajduje się kościół parafialny pw. św. Klemensa, sięgający swymi początkami XIV w. Pierwotnie gotycki, zrujnowany w XVIII w., po trzęsieniu ziemi 27 II 1786 r., i rozebrany, z pozostawieniem prezbiterium, XVII-wiecznej kaplicy Morsztynów, wolnostojącej dzwonnicy z 1685 r. i plebanii. Odbudowany w latach 1804–1805, w charakterystycznym dla józefinizmu stylu klasycystycznym, z przebudowaną około r. 1888 wieżą.
Jacek Chrząszczewski
str.32
Kopalnia Soli „Wieliczka” – zabezpieczanie, rewitalizacja, udostępnianie
Komora Margielnik. Wielbiciele filmu „Seksmisja” zapewne przypomną sobie wnętrze tego wyrobiska, inscenizujące obóz dekadencji. Jest to jedna z najpiękniejszych komór w wielickiej
kopalni. Są w niej prowadzone prace polegające na wzmocnieniu stropu, ociosów i filarów solnych. Zabezpieczanie stropu odbywa się kotwami szkłoepoksydowymi o długości 10 m każda – docelowo zainstalowanych ma zostać aż 50 km takich kotew, a całość prac zabezpieczających potrwa jeszcze kilka najbliższych lat.
Kajetan d’Obyrn
str. 62
Kopalnia pomysłów, kopalnia możliwości
str. 78
Iluminacja zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce
Mirosław Sulma
str. 80
ARCHITEKTURA ŚWIATA
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Meczet Sheikh Zayed w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest bez wątpienia jednym z największych oraz najbardziej olśniewających zabytków na pustyni emiratu Abu Zabi. Obiekt jest ósmym co do wielkości
meczetem na świecie. Jego nazwa pochodzi od Zaid ibn Sultana an-Nahajana, pierwszego prezydenta ZEA, którego pochowano w świątyni.
Weronika Cieślik
str. 99
RENOWATOR – ARTYKUŁY TECHNICZNE
Najważniejsze elementy elewacji
Otwory okienne i ich dekoracja istotnie wpływają na wygląd elewacji i ich znaczenie zwykle jest doceniane. Jednakże drugi element okna – okno właściwe, jego pełniące funkcję użytkową zamknięcie, aczkolwiek również ważne
dla wyglądu elewacji, takim uznaniem już się nie cieszy. Wynika to z jego znaczenia użytkowego: okno musi, poza dopuszczaniem światła do wnętrza, chronić je przed klimatem zewnętrznym, a więc powinno być szczelne, łatwe w obsłudze (mycie), a jego walor dekoracyjny, jeżeli w ogóle brany pod uwagę, znajduje się na dalszym miejscu.
Paweł Karaszkiewicz, Piotr Opałka
str. 112
Z historii ręcznie robionych dachówek ceramicznych
Dachówka z wypalanej gliny znana jest już od kilku tysięcy lat. Używano jej w: Grecji, Etrurii, Rzymie, Chinach, Japonii i innych krajach. Najstarsza dachówka stosowana w Chinach i Japonii miała kształt korytka lub leżącej litery S. Układana była na zaprawie, z której na stykach formowano małe wałki.
Elżbieta Wijas-Grocholska
str. 137
Kraków
Baumit
str. 147
Odbudowa muru szachulcowego
Caparol Polska
str. 152
Farby Kabe na krakowskich elewacjach
Farby Kabe Polska
str. 156
Prace konserwatorskie elewacji Sukiennic w Krakowie
Keim Farby Mineralne
str. 158
Renowacja Twierdzy w Srebrnej Górze przy użyciu materiałów quick-mix oraz Tubag
quick-mix
str. 162
Numery archiwalne „RiZ”
str. 165
Wizytówki firm obecnych w numerze
str. 167
Blankiet prenumeraty
str. 168
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej