Luksusowy portal -
zyciewluksusie.pl Baumit - Gips na topie
RuppCeramika - Rubinowy dach
Architektura Kurortowa - konferencja
MCK - Konferencja Europejska Stolica Kultury 2016
Jak ochronić dom przed wilgocią - oblicz na
Dryvit.pl str. 6 KRAKÓW Trasy turystyczne Krakowa część I - Kraków gotycki Wiele z obiektów o średniowiecznym rodowodzie, które przetrwały do czasów nam współczesnych, na przestrzeni wieków zatraciło swój pierwotny kształt lub wystrój wnętrza. Najczęściej było to spowodowane modernizacjami i rozbudowami budynków; władcy lub zamożni mieszczanie dla podkreślenia swej pozycji lub zasług budowali kaplice i mauzolea lub dokonywali przebudowy już istniejących, przez co ingerowali w pierwotny kształt obiektu.
Beata Skrzypek,
Paweł Pomykalski str. 11 PRAWO Legalizacja samowoli budowlanej str. 38 Z listów do redakcji Michał Panek str. 44 PETERSBURG Wielki Petersburg dr Róża Godula-Węcławowicz str.48 Sankt-Petersburg Wysunięty na zachód Petersburg podkreślał nieodwracalność odparcia imperializmu szwedzkiego i stanięcia przez Rosję nad Bałtykiem. Miał być także narzędziem modernizacji kraju, dzięki zwielokrotnieniu kontaktów z zachodem. Do wzniesienia nowej stolicy sprowadzono wielu zachodnioeuropejskich budowniczych, głównie z Włoch, Niemiec i Francji. Wysyłano też młodych Rosjan na Zachód dla zdobycia wykształcenia architektonicznego. Zaczęli oni wracać do kraju jeszcze w czasach Piotra Wielkiego, toteż ich rosyjskie nazwiska pojawiać się zaczęły w gronie autorów ważnych obiektów nowej stolicy.
dr Jacek Wesołowski str. 54 Carskie Sioło Zespół pałacowo-parkowy w Carskim Siole powstawał na przestrzeni dwóch stuleci i wiąże się przede wszystkim z imionami dwu caryc: Elżbiety Piotrowny i Katarzyny Wielkiej, chociaż zagospodarowanie miejscowości rozpoczęto jeszcze za Katarzyny I, żony Piotra I, która otrzymała te tereny w 1708 r. prezencie od męża. W odróżnieniu od męża nie przepadała za morzem i morskimi wojażami, toteż na letnią rezydencję wybrała miejsce oddalone od wybrzeża. Na początku XVIII w. znajdował się tu fiński folwark „Saari mojs” („miejsce na wzgórzu”). Po 1725 r. przemianowane na modłę rosyjską na Saarskie Sioło, przekształciło się ostateczne w rezydencję godną cara - Carskie Sioło.
Joanna Płuska str. 108 Przymusowa rezydencja i niechciana nekropolia
- Pałac Marmurowy i kościół Świętej Katarzyny Aleksandryjskiej Stanisław Dziedzic str.120 MATERIAŁY i TECHNOLOGIE Dachówka ceramiczna - historia produkcji część I Ogromny wkład w rozwój ceramiki wniosły cywilizacje basenu Morza Śródziemnego, takie jak starożytna Grecja i Rzym, a później również Cesarstwo Bizantyjskie. Antyczne budowle miały dachy kryte przeważnie prostą dachówką w kształcie klepek. Z czasem, w celu uzyskania większej szczelności, zaczęto łączyć je od góry półokrągłymi dachówkami.
Elżbieta Piwowar-Szarek str.138 Materiały kamienne do nawierzchni w obszarach zabytkowych - w świetle zharmonizowanych wymagań europejskich Przy projektowaniu konstrukcji nawierzchni placów, dziedzińców, dróg i pasaży w obszarach zabytkowych stosunkowo najwięcej twórczej uwagi poświęca się warstwie ścieralnej, której forma, tekstura, kolor, deseń jest przedmiotem analiz i działań projektowych ze strony konserwatorów, historyków sztuki oraz, w zakresie konstrukcyjnym, drogowców-technologów. Konserwatorzy wskazują najbardziej właściwy dla danego obszaru rodzaj surowca kamiennego, formę, układ elementów brukarskich, odtwarzających w miarę możliwości historyczny układ nawierzchni, zadaniem technologów jest podanie wymagań technicznych zapewniających trwałość eksploatacyjną nawierzchni dla danych obciążeń i warunków środowiskowych.
dr inż. Wanda Grzybowska str.144 Tynki i tynkowanie część I Tynki nadają ścianą, sufitom i innym elementom budowlanym określoną fakturę. Chronią przed wpływami atmosferycznymi oraz polepszają izolacyjność akustyczną i cieplną, a także stanowią podłoże pod różnego rodzaju powłoki malarskie i okładziny ścienne. Do dzisiaj powody tynkowania nie uległy zmianie. Nieotynkowany mur jest traktowany jako budowla w stanie surowym, który dopiero po otynkowaniu uzyskuje wartość użytkową.
Artur Przybysz str. 156 ARTYKUŁY SPONSOROWANE Baumit - Nowe materiały oraz opakowania firmy Baumit do renowacji obiektów zabytkowych w 2009 roku str.167 ZSK - Projektowanie i realizacja systemów inteligentnego budynku - zastosowanie w obiektach zabytkowych str. 170
Braas - Dach jak wyrzeźbiony str.173 Caparol - Histolith - nowa profesjonalna marka firmy Caparol do ochrony i renowacji zabytków str.174