ROZMAITOŚCI
Prezentacja sylwetki Jana Janczykowskiego - Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków • Antikon 2003 - IV Polsko-Niemiecka Konferencja "Architektura ryglowa - wspólne dziedzictwo" • VII Wystawa Konserwacji i Renowacji Zabytków • Pałac Dietla - jeden z najcenniejszych zabytków XIX wiecznej architektury - pałac Henryka Dietla w Sosnowcu • Fassa Bortolo - zapowiedź pierwszej edycji międzynarodowego konkursu "Architektura i Natura", RuppCeramika - nowy angobowany kolor dachówek - czerwień ceglana • Marma Polskie Folie - wysokoparoprzepuszczalna folia Dachowa
str. 7
II EGIR
II Europejska Giełda Informacji Renowacyjnej - Tematem głównym podczas trzydniowych obrad były: Realizacje wykonywane w strefach historycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zaistniałych problemów technologicznych i materiałowych - prezentacja na wybranym przykładzie. Występowali delegaci wszystkich regionów kraju tj. wojewódzcy i miejscy konserwatorzy, architekci oraz urzędnicy ośrodków związanych z ochroną zabytków.
Anna OŻÓG - str. 12
WIZYTOWNIK
Sponsorzy II Europejskiej Giełdy Informacji Renowacyjnej
str. 18
SKOZK
Kraków - realizacje 2002
O działaniach SKOZK w roku 2002 najlepiej świadczy bezsprzeczna poprawa stanu substancji zabytkowej, widoczna zwłaszcza w obrębie historycznego centrum Krakowa. Przedstawiamy program zrealizowanych w 2002 r. prac konserwatorskich ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.
dr Bogusław KRASNOWOLSKI - str. 22
Informacja o działalności Społecznego
Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa
Maria GŁAZ - str. 34
Odnowa zabytków Krakowa w 2003, finansowana z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa
dyr. Tadeusz PROKOPIUK - str 35
Plan rzeczowo-finansowy odnowy zabytków Krakowa w roku 2003
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa uchwalił plan rzeczowo-finansowy odnowy zabytków Krakowa na 2003 r. finansowany z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytkow Krakowa. Inaczej mówiąc - co, gdzie i za ile? - będzie realizowane w Krakowie przy udziale SKOZK.
str. 36
ŚLĄSKIE
Prace konserwatorskie na Jasnej Górze w Częstochowie
Jadwiga BOROWSKA-ANTONIEWICZ - str. 50
Wskrzeszone zamki i warownie
Zanim wybuchła II wojna światowa Gumowskiemu udało się stworzyć ogromny cykl złożony z ponad 120 rysunków, ukazujących widoki dawnych miast, dworów i zamków królewskich oraz siedzib rycerskich. Rysunki te gromadził Departament Budownictwa Ministerstwa Spraw Wojskowych, a następnie przekazywał je na własność Muzeum Wojska w Warszawie.
teka Jana Kantego GUMOWSKIEGO; tekst dr Jerzy ŻYWICKI - str. 65
Nowa młodość kościoła
Przykłady sakralnych obiektów zabytkowych z terenu Górnego Śląska, w których w ciągu ostatnich lat przeprowadzono kompleksowe prace, zarówno konserwatorskie, budowlane, jak i aranżacyjne. Zmieniły one wygląd omawianych świątyń, stając się powodem dumy dla ich właścicieli - wspólnot parafialnych.
Irena KONTNA - str. 72
MATERIAŁY
Beton czyli sztuczny kamień (cz. I)
W Europie przez wiele wieków nie kontynuowano technicznych osiągnięć Rzymian, choć o Cesarstwie Rzymu mówi się jako o betonowym imperium. Dopiero wiek XX często jest nazywany "wiekiem triumfu betonu" ze spoiwem cementowym, który stał się materiałem budowlanym szeroko i powszechnie używanym, ze względu na swoją trwałość, walory konstrukcyjne oraz możliwość plastycznego formowania budowlanych wizji architektów
dr Lucyna WESTFAL - str. 87
STOLARKA
Witryny, okna i lukarny; album realizacji
Fasady historycznych starówek są wizytówką każdego kraju. Kto chce zapoznać się z po raz pierwszy zwiedzanym krajem, kieruje swoje kroki do historycznych centrów i ogląda staromiejskie fasady. Z nich emanuje nie tylko lokalna historia, ale w nich także odbija się jak w lustrze gospodarka danego państwa.
mgr inż. arch. Dominik MĄCZYŃSKI - str. 104
FARBY
Historia fasadowych materiałów powłokowych (cz. II)
Pomimo, że malowanie "mlecznem" lub "portland-cementem" jest obecnie zjawiskiem w ogóle nie spotykanym lub w najlepszym wypadku marginalnym to właśnie farby kazeinowe i cementowe, z uwagi na ich "wkład" w historię rozwoju fasadowych materiałów powłokowych, stanowią przedmiot poniższego opracowania.
mgr Artur NOWAK - str. 131
KARTY TECHNICZNE
- farby, tynki i zaprawy, preparaty chemiczne, ceramika
str. 137-144
- farby, tynki i zaprawy, preparaty chemiczne, ceramika
str. 137-144
CENNIKI
- ceramika, farby, tynki i zaprawy, preparaty chemiczne
str. 145-150
- ceramika, farby, tynki i zaprawy, preparaty chemiczne
str. 145-150
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
Pokrycie dachowe kościoła pw. św. Marii Magdaleny we Wrocławiu (cz. I) - Wiekor
str. 49
Dachówki RuppCeramika na obiektach zabytkowych
str. 129
Wykaz miejsc sprzedaży
str. 151
Blankiet prenumeraty
str. 152
str. 49
Dachówki RuppCeramika na obiektach zabytkowych
str. 129
Wykaz miejsc sprzedaży
str. 151
Blankiet prenumeraty
str. 152