Rywalizacja o miano Fasady Roku 2020 nabiera coraz większych rumieńców. Choć zgłoszenia do konkursu można nadsyłać jeszcze do końca września br., na starciezameldowało się już ponad 200 elewacji. O tym, komu w każdej z pięciu kategoriiprzypadnie prestiżowy tytuł, nagroda w wysokości 10 000 zł i pewne miejscew międzynarodowej rozgrywce na poziomie Baumit Life Challenge, jak co roku zdecyduje grono wysokiej klasy, niezależnych ekspertów. Poznajcie ich.
Fasada Roku od wielu lat jest barometrem trendów i nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Poziom projektów konkursowych jest bardzo wysoki, a i sama liczba pretendentów do tytułu nie ułatwia wyboru. Bardzo często o zwycięstwie decydują najdrobniejsze detale, dlatego co roku zwycięzców w pięciu kategoriach wyłaniają ci, którzy na sztuce projektowej znają się najlepiej – wysokiej klasy architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Kto tym razem zdecyduje o wyborze najciekawszych fasad wykończonych kompletną technologią Baumit?
Trzynastu wspaniałych
Jak na konkurs architektoniczny przystało, najliczniejszą grupę zawodową w jury stanowią architekci, którzy z właściwą precyzją będą oceniać zgłoszone realizacje pod względem zastosowanej kolorystyki, struktury i tektoniki bryły, a także stopnia, w jakim korespondują one ze swoim otoczeniem. W tym roku w gronie tym znaleźli się: Piotr Buśko (Biuro Usług Architektonicznych „Profil”, Chorzów), Józef Białasik (B2 Studio, Kraków), Daniel Bielski (Biuro Architektoniczne Archi+, Białystok), Marcin Dziewoński (Biuro Projektowe Dziewoński, Łukaszewicz – Architekci, Wrocław), Wojciech Krawczuk (Front Architects, Poznań), Wojciech Targowski (Fort Targowski, Gdańsk) i Hubert Wąsek (Pracownia Architektoniczna Hubert Wąsek, Kraków). Dziesiątki zrealizowanych projektów, współpraca ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP) czy Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) to najlepsza wizytówka tych specjalistów.
Przy ocenie budynków zabytkowych po renowacji ważne jest poszanowanie historycznej tradycji, przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów. Toteż skład gremium uzupełniają wybitne osobowości z dziedziny konserwacji zabytków: dr hab. inż. arch. Jacek Kościu z Instytutu Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, dr inż. arch. Andrzej Poniewierka
z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów oraz Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”.
W gronie jury zasiądzie także Anna Okołowska – szef działu Architektura miesięcznika „Murator”. Wspaniałą „trzynastkę” zamykają: Katarzyna Baranowska z Fundacji Twórców Architektury oraz Jacek Czyżewicz – Prezes Zarządu firmy Baumit.
Rywalizacja wyłoni zwycięzców w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek niemieszkalny, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji. Odpowiedzialność spoczywająca na barkach jury jest tym większa, że projekty, które zajmą w swojej kategorii pierwsze miejsca, automatycznie wejdą do gry na poziomie międzynarodowym, w której stawką jest tytuł Europejskiej Fasady Roku. Rozstrzygnięcie krajowych zmagań, które zwycięzcom przyniosą prestiż, 10 000 zł i pewne miejsce w Baumit Life Challenge poznamy jeszcze w tym roku.
Zostań Jurorem, zagłosuj!
Co prawda grono jurorów jest już zamknięte, jednak każdy z nas może poczuć się jak ekspert od architektury. Do 30 października br. na stronie internetowej www.fasadaroku.baumit.com trwa publiczne głosowanie. Zasady są proste. Swoją ocenę można przyznać dowolnej liczbie obiektów, nadając swoim głosom wagę w skali od 1 do 5. Realizacje, które wypadną najlepiej w głosowaniu, otrzymają „wyróżnienie internautów”.
Do dzieła!
Więcej informacji na stronie:
www.fasadaroku.baumit.com
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej