Przez cały wrzesień odbywał się w Polsce konkurs fotograficzny, organizowany przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. Celem konkursu było sfotografowanie wszystkich obiektów, które posiadają status zabytku nieruchomego oraz wpisane są na wykazy zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.
Patronat nad konkursem objęli: Narodowy Instytut Dziedzictwa, TVP Kultura, Mapa Kultury oraz czasopismo Renowacje i Zabytki. W organizację konkursu włączyły się również liczne instytucje z Polski, zajmujące się ochroną dziedzictwa, m.in. z: Krakowa, Lublina, Gdańska, Opola, Warszawy, Przemyśla czy ze Śląska.
W ramach konkursu partnerzy projektu przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących. By pomóc fotografom dotrzeć do ciekawych obiektów, Międzynarodowe Centrum Kultury zorganizowało dwa spacery fotograficzne w Krakowie. W Lublinie co niedzielę można było wziąć udział w spacerach fotograficznych. Na Śląsku również przygotowano szereg atrakcji: 7 września Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach zaprosiło uczestników konkursu na spacer „Szlakiem Katowickiej Moderny”; 14 września, w Górnośląskim Parku Etnograficznym, odbyły się „wikiwarsztaty w skansenie”, zaś 28 września specjalnie na potrzeby konkursu zostały otwarte zabytkowe, drewniane kościoły.
Wiki Loves Monuments na świecie
Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich, którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. W 2012 roku w konkursie wzięło udział 15 tys. osób z 35 krajów i przesłało ponad 361 tys. zdjęć, dzięki czemu WLZ niemal dwukrotnie pobił swój wynik z poprzedniego roku i ponownie stał się rekordzistą Giuinessa. Tegoroczna edycja to kolejny sukces: 372 tysiące przesłanych zdjęć.
Zwycięzcy edycji 2013
kategoria: najlepsze pojedyncze zdjęcie (Pełna lista nagrodzonych na www.wikizabytki.pl)
Miejsce 1:
Zespół Wzgórza Wawelskiego przed świtem. W tle elektrociepłownia Łęg.
Fot. Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0 PL
Miejsce 2:
Kaplica cmentarna z I poł. XIX w. z Parcewa.
Fot. Adam Falkowski, CC BY-SA 3.0 PL
Miejsce 3:
Wnętrze domu z Nowej Rudy z przełomu XVIII/XIX.
Fot. Jar.ciurus, CC BY-SA 3.0 PL
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej