Największy konkurs fotograficzny świata „Wiki Lubi Zabytki”!
Już we wrześniu rusza kolejna edycja!
Stowarzyszenie Wikimedia Polska z przyjemnością ogłasza kolejną edycję konkursu Wiki Lubi Zabytki. Tegoroczna edycja konkursu startuje już 1 września i trwa przez cały miesiąc.
Wiki Lubi Zabytki to otwarty konkurs fotograficzny, którego celem jest sfotografowanie wszystkich zabytków nieruchomych. Jego ideą jest zgromadzenie dokumentacji polskiego dziedzictwa materialnego i udostępnienie jej za darmo każdemu na świecie. Jest to możliwe dzięki temu, że konkursowe fotografie staną się częścią zasobów multimedialnych Wikipedii i będą mogły ilustrować hasła w jej niemal 300 wersjach językowych. Fotografie będą też mogły zostać użyte przez każdego zupełnie za darmo, np. w celach edukacyjnych czy promocyjnych.
Konkurs jest częścią światowej inicjatywy Wiki Loves Monuments. 10 najlepszych zdjęć tegorocznej edycji „Wiki Lubi Zabytki” trafi do międzynarodowego finału konkursu, gdzie będzie rywalizować ze zdjęciami z kilkudziesięciu krajów. W 2019 r. Polska odniosła ogromny sukces – zdjęcie kościoła ewangelickiego w Stawiszynie autorstwa pana Mariana Naworskiego zajęło pierwsze miejsce wśród 200 tysięcy fotografii zabytków z całego świata. Dzięki temu ten piękny, nieczynny już budynek został zaprezentowany globalnej publiczności.
„Mimo tego, że konkurs co roku cieszy się ogromną popularnością, to pamiętajmy, że zabytków nieruchomych w Polsce jest prawie 80 tys., więc praca polegająca na udokumentowaniu naszego dziedzictwa jest ciągle nieskończona, podobnie jak z gromadzeniem sumy ludzkiej wiedzy. Udział w konkursie mogą wziąć zdjęcia najbardziej znanych obiektów w naszym kraju. Ale z nawet z jeszcze większą ciekawością czekamy na zdjęcia mniej oczywistych i znanych budynków, które potrzebują dobrego oka fotografa, żeby móc odkryć przed nami swoje piękno. Okazja do fotograficznego wykazania się i pokazania światu piękna polskiego dziedzictwa kulturowego jest w tym konkursie wyjątkowa. Najlepsze fotografie trafią pod obrady międzynarodowego jury, a wygrane zdjęcia będzie oglądał cały świat!” – mówi o tegorocznej edycji konkursu jego koordynatorka, Kamila Neuman ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Pomysł na konkurs narodził się w roku 2010 w Holandii. Rok później w rywalizacji o nagrody uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw europejskich (w tym z Polski), którzy przesłali łącznie ponad 168 tys. zdjęć – dzięki temu Wiki Loves Monuments 2011 trafił do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „Największy Konkurs Fotograficzny”. Trzecia edycja konkursu, która odbywała się w dniach 1-30 września 2012, objęła już cały świat: 15 tys. osób z 35 krajów przesłało ponad 365 tys. zdjęć.
„Zależy nam, żeby pozyskane zdjęcia miały walor nie tylko estetyczny, ale też encyklopedyczny. Mają zachwycać, ale też edukować. Dlatego nasze jury składa się z osób, które nie tylko zajmują się fotografią, ale też są wikipedystami i wikipedystkami. Ocenią nie tylko walory techniczne i estetyczne fotografii, ale też to, czy będą one dobrze służyć Wikipedii, jej czytelnikom i czytelniczkom” - dodaje Natalia Szafran-Kozakowska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska.
Dla zwycięzców przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Więcej o konkursie można przeczytać tutaj: https://wikimedia.pl/zabytki/
Regulamin: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/Regulamin
Kontakt:
W razie dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką konkursu:
Kamila Neuman
tel: +48 533 640 961
e-mail: kamila.neuman@wikimedia.pl
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej