Niektóre miejsca od lat wyglądają tak samo, inne przechodzą na naszych oczach wspaniałą metamorfozę. Nowoczesny nurt staje się standardem, zmieniając sukcesywnie otaczający krajobraz polskich miast i miasteczek. Znakomitym odzwierciedleniem współczesnych trendów w architekturze są obiekty nagrodzone w konkursie Fasada Roku 2014.
„Plebiscyt Fasada Roku już od ośmiu lat nagradza najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Przez ten czas zyskał renomę jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych w kraju i dziś można śmiało powiedzieć, że wyznacza nowe standardy w dziedzinie jakości i estetyki wykończenia fasad, wpływając tym samym na coraz piękniejszy krajobraz polskich miast i miasteczek. Tym bardziej cieszy nas fakt, że za tymi pozytywnymi zmianami stoi marka Baumit” – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu z firmy Baumit.
Jury konkursu Fasada Roku 2014 spotkało się 14 maja 2015 r. we Wrocławiu. W zaszczytnym gremium zasiedli uznani oraz doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, kapituła konkursu musiała zmierzyć się z niebywale wysokim i zarazem niezwykle wyrównanym poziomem zgłoszonych realizacji. Dodatkowym utrudnieniem była duża liczba kandydatów pretendujących do zwycięstwa. O zaszczytny tytuł i główną nagrodę – 10 000 zł w pięciu kategoriach konkursowych walczyło łącznie 168 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit.
16 obiektów toczyło rywalizację w kategorii „budynek po renowacji”. Kapituła konkursu zwracała uwagę nie tylko na jakość wykonanych prac renowacyjnych czy wkomponowanie budynku w otoczenie, ale również umiejętne podkreślenie jego walorów z zachowaniem jego pierwotnego charakteru czy zastosowanie kolorystyki podkreślającej wyraz budynku i nawiązującej do jego historii. W tym roku jury najwyżej pod tym kątem oceniło Dom gościnny AGH „Sienkiewiczówka” przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie, zgłoszony przez Studio Architektoniczne Wojciech Kozub. W wyniku rewitalizacji, przeprowadzonej z użyciem produktów renowacyjnych Baumit, udało się zachować elementy dekoracyjne i odtworzyć formę oraz kolorystykę zbliżoną do oryginału. Ponadto, konkursowe jury nagrodziło Willę Miejską przy ul. Limanowskiego w Poznaniu. Obiekt został wyróżniony za pieczołowitość i ogromny nakład pracy, które utorowały drogę do odtworzenia bardzo zniszczonych elementów dekoracyjnych. Autorem projektu renowacji jest Pracownia Projektowa PRO ART. Jan Pałczyński, która wspólnie z wykonawcą – Zakładem Sztukatorskim Renowacja Obiektów Zabytkowych Witolda Damiana Domanieckiego – zgłosiła obiekt do konkursu.
W kategorii „budynek jednorodzinny nowy” o miano najpiękniejszej Fasady Roku 2014 rywalizowało 15 obiektów. Decyzją jury w konkursowe kryteria najlepiej wpisał się budynek mieszkalny przy ul. Saneczkowej 28 w Konstancinie-Jeziornej, doceniony za umiejętnie wykorzystane boniowanie tynku. W kategorii „budynek wielorodzinny nowy” chętnych do zwycięstwa było aż 61. Ostatecznie nagrodę główną otrzymało osiedle Nad Stawem z Krakowa. Uznanie jurorów wzbudziła spójna, przyjazna, zróżnicowana atmosfera „małego zespołu”. Na starcie wyścigu o prestiżowy tytuł Fasady Roku 2014 w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji” stanęło 46 obiektów. Najwyżej w tym gronie oceniona została termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu. Kapituła konkursu oceniła prostotę i oszczędność środków, dzięki którym osiągnięto nową jakość, nie niszcząc przy tym pierwowzoru. Wiele emocji wzbudziły również projekty w kategorii „budynek niemieszkalny”. Ostatecznie najwięcej głosów spośród 30 zgłoszonych obiektów zebrał wieżowiec Nobel Tower w Poznaniu z elewacją silnie inspirowaną funkcją budynku.
Tradycją ubiegłych lat, tytuł Fasady Roku 2014 w każdej z kategorii konkursowych przyznali również internauci, oddając głosy poprzez oficjalną stronę konkursu www.fasadaroku.pl. W kategorii „budynek po renowacji” zwyciężył Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta z Radomia.
Konkurs Fasada Roku organizowany jest równolegle również w innych krajach, w których działa firma Baumit, i stanowi eliminacje do międzynarodowej odsłony plebiscytu – Baumit Life Challenge. Realizacje, które w opinii jurorów zwyciężyły w swoich kategoriach na poziomie krajowym, wpisane zostają automatycznie na listę obiektów walczących w przyszłym roku o kolejną prestiżową nagrodę – tytuł Europejskiej Fasady Roku.
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej