Modernistyczna architektura, dla której kluczowe były funkcjonalność, oszczędna forma i nowoczesne materiały, sięgała często po tynki szlachetne, łączące estetykę z praktycznością. Bogactwo kolorów i faktur – to cechy, dzięki którym te specjalistyczne tynki nadawały budynkom elegancki charakter, ale jednocześnie spełniały zadania techniczne.
Szlachetny, cyklinowany tynk mineralny KEIM Kratzputz, inspirowany historycznymi technikami i materiałami, łączy to, co najlepsze w tradycji, z nowoczesnymi technologiami. „Przywracając te rozwiązania, staramy się, aby nowoczesne tynki szlachetne zachowały ducha minionych epok, jednocześnie spełniając najwyższe standardy jakości i trwało- ści” – mówi Piotr Sikora, doradca techniczno-handlowy KEIM w regionie Trójmiasta.
KEIM Kratzputz został wdrożony na rynek polski wiosną 2023 i doczekał się już wielu wyjątkowych realizacji. Najciekawsze obiekty w obrębie aglomeracji trójmiejskiej to kamienica w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 48 oraz budynek w Wejherowie przy ul. Puckiej 11. Obie elewacje pierwotnie pokryte były przedwojennymi tynkami szlachetnymi z dodatkiem miki. Jednak po wojnie elewację w Gdyni pokryto wtórnie wyprawą cementową, natomiast fasada w Wejherowie uległa destrukcji. W obu przypadkach zapadła decyzja o wymianie wypraw. Po pobraniu i przebadaniu fragmentów tynków przedwojennych jako wzorca, wykonano próby, a następnie wyprodukowano i nałożono zaprawę tynkarską KEIM Kratzputz tożsamą w zakresie uziarnienia, kolorystyki oraz dodatków m.in. miki. Obiekty odzyskały swoją pierwotną świeżość i szlachetny wygląd, a zastosowane materiały powodują, że trwały efekt będzie cieszył mieszkańców przez wiele lat.
Oś reprezentacyjna miasta
Port i jego architektura
Ulice zabytkowego śródmieścia
Miasto modernizmu
Konserwacja modernistycznych wnętrz
Powojenne dziedzictwo miasta
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej