Modernistyczna architektura, dla której kluczowe były funkcjonalność, oszczędna forma i nowoczesne materiały, sięgała często po tynki szlachetne, łączące estetykę z praktycznością. Bogactwo kolorów i faktur – to cechy, dzięki którym te specjalistyczne tynki nadawały budynkom elegancki charakter, ale jednocześnie spełniały zadania techniczne.
Szlachetny, cyklinowany tynk mineralny KEIM Kratzputz, inspirowany historycznymi technikami i materiałami, łączy to, co najlepsze w tradycji, z nowoczesnymi technologiami. „Przywracając te rozwiązania, staramy się, aby nowoczesne tynki szlachetne zachowały ducha minionych epok, jednocześnie spełniając najwyższe standardy jakości i trwało- ści” – mówi Piotr Sikora, doradca techniczno-handlowy KEIM w regionie Trójmiasta.
KEIM Kratzputz został wdrożony na rynek polski wiosną 2023 i doczekał się już wielu wyjątkowych realizacji. Najciekawsze obiekty w obrębie aglomeracji trójmiejskiej to kamienica w Gdyni przy ul. Świętojańskiej 48 oraz budynek w Wejherowie przy ul. Puckiej 11. Obie elewacje pierwotnie pokryte były przedwojennymi tynkami szlachetnymi z dodatkiem miki. Jednak po wojnie elewację w Gdyni pokryto wtórnie wyprawą cementową, natomiast fasada w Wejherowie uległa destrukcji. W obu przypadkach zapadła decyzja o wymianie wypraw. Po pobraniu i przebadaniu fragmentów tynków przedwojennych jako wzorca, wykonano próby, a następnie wyprodukowano i nałożono zaprawę tynkarską KEIM Kratzputz tożsamą w zakresie uziarnienia, kolorystyki oraz dodatków m.in. miki. Obiekty odzyskały swoją pierwotną świeżość i szlachetny wygląd, a zastosowane materiały powodują, że trwały efekt będzie cieszył mieszkańców przez wiele lat.
Łódź
Fenomen przemysłowego miasta
Rewitalizacja
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi