Od premiery, która miała miejsce w 1994 roku, Europejskie Targi Konserwacji i Restauracji Zabytków oraz Renowacji Starych Budowli denkmal stały się najważniejszym w Europie miejscem spotkań dla związanych z branżą ochrony i zachowania zabytków przedsiębiorców i instytucji z całego świata. Organizowane są one w cyklu dwuletnim, a ich najbliższa, 12. edycja odbędzie się w dniach od 10 do 12 listopada 2016 r. Patronat nad targami sprawuje UNESCO. Od 2010 r. równolegle z targami denkmal odbywają się także Branżowe Targi Technik Muzealniczych i Wystawienniczych MUTEC. W tym roku ich organizatorem będzie po raz pierwszy Leipziger Messe GmbH.
W ostatniej edycji targów denkmal w 2014 r. udział wzięło 434 wystawców z 17 krajów, a odwiedziło je 13 100 specjalistów z branży. Polskę reprezentowało 21 wystawców, w tym Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zakres tematyczny targów obejmuje m.in. takie zagadnienia, jak: materiały konserwatorskie i restauratorskie, ochrona zabytków archeologicznych, zabytkowych ogrodów i krajobrazów, rewitalizacja miast i wsi, materiały i elementy budowlane, narzędzia i maszyny, konserwacja i restauracja dzieł sztuki oraz dóbr kultury, a także technika bezpieczeństwa dla publicznych i prywatnych obiektów zabytkowych, elektroniczne przetwarzanie danych, dokumentacja i inwentaryzacja.
Targi cieszą się uznaniem wśród architektów, planistów, inżynierów budowlanych oraz restauratorów i konserwatorów, inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, właścicieli zabytkowych obiektów, a także przedstawicieli gmin i samorządów.
Swój udział w tegorocznej edycji zgłosiły już wiodące firmy z branży oraz nowi przedsiębiorcy i organizacje. Program ramowy targów obejmować będzie swoją tematyką jak zawsze aktualne problemy branży.
Polskie firmy i instytucje zainteresowane promocją na europejskim rynku oraz nawiązaniem nowych kontaktów handlowych i kooperacyjnych mają możliwość wzięcia udziału w targach denkmal jako wystawcy. Oferta udziału w tej imprezie znajduje się na polskojęzycznej stronie: www.targi-denkmal.pl. Dodatkowym działaniem, wspierającym nawiązanie międzynarodowych kontaktów, jest bezpłatny udział w towarzyszącej targom Międzynarodowej Giełdzie Kooperacji CONTACT. Jej celem jest stworzenie platformy wymiany kontaktów, usług, produktów oraz know-how dla wszystkich podmiotów reprezentujących branżę ochrony zabytków, konserwacji i restauracji, a także rewitalizacji miast i modernizacji budynków. W giełdzie biorą udział firmy, instytucje oraz zakłady z całej Europy. W celu zgłoszenia swojego udziału należy uzupełnić online formularz profilu firmy, który znajduje się na: www.hwk-leipzig.de/contact-denkmal. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 września 2016 r.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej