12 lipca br., w 125-letniej Cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła odbyło się uroczyste zakończenie projektu pn. „Hrubieszów, Sosnowica, Sławatycze, Kobylany – zagospodarowanie zabytkowego otoczenia cerkwi prawosławnych na projektowanym szlaku kulturowym «Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji»”, będącego kolejnym etapem starań, przywracających pierwotny charakter czterem spośród wielu zabytkowych pereł architektury sakralnej regionu, dofinansowanego z Regionalnego Programu Województwa Lubelskiego 2014–2020.
Wieloletnie, szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne z wykorzystaniem materiałów firmy KEIM Farby Mineralne, obejmowały między innymi: wykonanie izolacji, renowację tynków i kolorystyki, konserwację polichromii wewnętrznych oraz zewnętrznych, rekonstrukcje, a także zabezpieczanie wątków ceglanych i kamiennych. Tym samym świątynie wzniesione w II połowie XIX i na początku XX wieku w stylu bizantyjsko-rosyjskim odzyskały macierzystą duchowość, zachwycając ponownie zaakcentowanym monumentalizmem.
Cerkiew pw. Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie (1875) jest jedyną w Polsce i jedną z dwóch na świecie o 13-kopułowej architekturze. Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Sławatyczach (1912), projektu Aleksandra Puringa, zainspirowanego cerkwiami moskiewskimi, łączy w sobie czerwoną cegłę z detalami z białego kamienia. Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Kobylanach (1890) jest z kolei wyjątkowa jak na projekty Wiktora Syczugowa – z większą dzwonnicą i przedsionkiem oraz niemal kwadratową nawą. Cerkiew pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sosnowicy (1893) również przypisywana Wiktorowi Syczugowowi, dodatkowo uzupełniają elementy klasycystyczne.
Odzyskana w ten sposób pozamaterialna wartość wspólnoty lokalnej stała się również niewątpliwą atrakcją poznawczą dla zainteresowanych powstającym szlakiem kulturowym „Śladami Wschodniosłowiańskiej Tradycji”.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej