Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji – już po raz piętnasty elewacje z całej Polski będą walczyć o tytuł Fasady Roku 2021 w pięciu kategoriach. Na każdego zwycięzcę czeka 10 000 zł oraz pewne miejsce w rywalizacji na poziomie międzynarodowym – Baumit Life Challenge 2022. Zgłoszenia – czas start!
Jury konkursu Fasada Roku od 2007 r. nagradza ciekawe realizacje, nieustannie przypominając o istotnej roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku i lokalnego krajobrazu, a co za tym idzie o jej wpływie na komfort naszego życia. Konkurs od wielu lat jest zaliczany do najważniejszych wydarzeń w branży architektonicznej – ubiegłoroczna edycja zgromadziła na starcie aż 275 elewacji!
Fasada Roku 2021, która wystartowała 1 kwietnia 2021 r., to już piętnasta odsłona zmagań o tytuł najlepszej elewacji wykonanej w technologii Baumit (kompletny system ocieplenia, system tynków z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęły 1 Architektów Polskich (SARP), Izba Architektów Polskich (IARP) oraz Fundacja Twórców Architektury (FTA).
Tym razem o najwyższe laury będą walczyć projekty zrealizowane w terminie od 01.01.2020 do 30.09.2021 r. Podobnie jak w ubiegłych latach do obsadzenia jest pięć kategorii: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji. Zgłoszenia mogą nadsyłać architekci, projektanci, biura projektowe i architektoniczne, wykonawcy, a także inwestorzy – zarówno instytucjonalni, jak również prywatni.
Jak zgłosić obiekt?
To proste! By wprowadzić obiekt do gry, wystarczy, że do 30 września 2021 r. odwiedzisz stronę https://baumit.pl/fasadaroku i wypełnisz e-formularz, dołączając do niego przynajmniej 5 zdjęć zgłaszanego budynku. Fotografie powinny prezentować obiekt względem okolicy, każdą jego stronę oraz detale wykonania elewacji. Jeśli chcesz zgłosić budynek po termomodernizacji lub zabytkowy po renowacji, nie zapomnij również o dołączeniu kadru przedstawiającego zgłaszany obiekt przed przeprowadzoną metamorfozą. Warunkiem dopuszczenia obiektu do rywalizacji jest ukończona w 100% elewacja – łącznie z elementami wykończenia, takimi jak barierki, balustrady, tarasy czy strefa cokołowa.
Gra warta nagród
Jest konkurs, są i przewidziane nagrody! Realizacje, które wygrają rywalizację w swoich kategoriach, zostaną uhonorowane tytułem Fasada Roku 2021, a ich zgłaszający otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł. Ale to jeszcze nie koniec. Zwycięstwo na poziomie krajowym otworzy przed laureatami drogę do rywalizacji międzynarodowej w ramach Baumit Life Challenge 2022, z jeszcze wyższą pulą nagród.
Triumfatorów polskiej edycji wyłoni w listopadzie br. specjalnie powołane jury, w którego skład wejdą wybitni architekci, działacze i przedstawiciele mediów branżowych. Będą oni oceniać kandydatów, biorąc pod uwagę takie aspekty inwestycji jak: dbałość o detale, zastosowaną kolorystykę i strukturę elewacji, a także jej relację z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji również poszanowanie ich historycznej tradycji.
Internauci też zagłosują!
Tradycyjnie swój niezależny ranking stworzą również internauci. Już 1 maja 2021 r. na stronie internetowej konkursu https://baumit.pl/fasadaroku wystartuje głosowanie publiczności, w ramach którego każdy będzie mógł poczuć się jak juror i stać się częścią konkursu Fasada Roku 2021. Oceniać będzie można dowolną liczbę obiektów, przypisując swoim głosom wagę od 1 do 5. Będzie na to czas do 31 października 2021 r. Projekty, które w swojej grupie zdobędą najwięcej głosów, zostaną odznaczone specjalnym „Wyróżnieniem Internautów”.
Ideę wspierają także media branżowe, w tym redakcje takich periodyków jak: „Budujemy Dom”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Otoczenie Domu”, „Projekty domów”, „Renowacje i Zabytki”, „Technologie i Materiały”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: 4budowlani. pl, archimania.pl, architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana. info, infoarchitekta.pl, murator.pl, obud.pl, propertyjournal. pl, sztuka-architektury.pl, terazdom.pl czy w-a.pl.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej