Podstawą walki z zanieczyszczeniami powietrza jest oczywiście redukcja źródeł ich emisji. Ale doskonałym uzupełnieniem tej batalii mogą być fasady budynków, które, pomalowane specjalnymi farbami, przyspieszają naturalny rozkład szkodliwych gazów.
Smog to nie tylko pyły zawieszone w powietrzu, ale również szkodliwe związki chemiczne, jak np. tlenki siarki czy tlenki azotu (NOx). Z biegiem czasu wiele z nich ulega naturalnemu rozkładowi na substancje obojętne. Ten naturalny proces może zostać przyspieszony w obecności fotokatalizatora, czyli substancji, która absorbuje światło i jest zaangażowana w przemianę chemiczną. Jednym z najbardziej znanych fotokatalizatorów jest dwutlenek tytanu. Związek ten, stosowany jako biały pigment, odpowiednio przygotowany, przy udziale światła przyspiesza reakcję rozkładu, a przy tym sam nie „zużywa się”.
Kilkanaście lat temu została wprowadzona na rynek fotokatalityczna farba do wnętrz KEIM Ecosil-ME, której skuteczność i działanie antybakteryjne zostały potwierdzone badaniami. Od kilku lat na Zachodzie Europy i powoli również w Polsce stosowana jest farba elewacyjna KEIM Soldalit-ME, której właściwości fotokatalityczne są monitorowane nie tylko w laboratorium, ale również weryfikowane in situ.
Farba KEIM Soldalit-ME to mineralna, zolowo-krzemianowa farba elewacyjna, zawierająca odpowiednio przygotowany dwutlenek tytanu, który przy udziale światła przyspiesza rozkład szkodliwych substancji chemicznych, w szczególności tlenków azotu i lotnych związków organicznych. Podobnie jak pozostałe farby elewacyjne KEIM odznacza się matową optyką powierzchni i bardzo wysoką paroprzepuszczalnością (SD < 0,01 m). Dzięki zastosowaniu spoiwa zolowo-krzemianowego farba ta może być stosowana nie tylko na podłożach mineralnych, ale również organicznych. Cena fotokatalitycznej farby KEIM Soldalit-ME jest o ok. 10% wyższa od powszechnie stosowanej farby zolowo-krzemianowej KEIM Soldalit. Różnica w koszcie całej inwestycji, z uwzględnieniem robocizny i rusztowań to zatem znikomy procent. Czy nie warto zainwestować nieco więcej i uczynić krok, choćby mały, w kierunku poprawy naszego powietrza?
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej