Klasztor Sióstr Bernardynek w Warcie ma wyjątkowo burzliwą historię. Pierwsze budynki datowane są już na czasy średniowieczne. Jednak w 1683 r. uległy całkowitemu zniszczeniu w pożarze. Odbudowano je w 1696 r. jako drewniane, by w 1722 r. wybudować już murowany budynek klasztoru, a następnie w 1764 r. barokowy kościół pw. św. Józefa. Niestety podczas rozbiorów, w 1898 r., władze carskie dokonały kasaty klasztoru, a siostry musiały przenieść się do Wielunia. Na szczęście dzięki intensywnym staraniom, w 1984 r., nastąpiła wreszcie reaktywacja klasztoru w dawnym miejscu.
W związku z nadchodzącym rokiem jubileuszowym 400-lecia istnienia Sióstr Bernardynek w Warcie prowadzone są obecnie prace remontowe elewacji budynków zespołu. W tym przedsięwzięciu aktywny udział bierze również firma Hufgard-Optolith.
Korzystając z doświadczeń przy podobnych wcześniejszych realizacjach, jak np. klasztor Cystersów w Lądzie czy klasztor pobenedyktyński w Mogilnie, firma opracowała pełną technologię tynków i farb do prac renowacyjnych. Wykorzystano przede wszystkim sprawdzone zaprawy wapienno-trassowe. Do tynków przy lokalnych naprawach wykorzystano gotową wapienno-trassową wyprawę tynkarską Optosan RenoPutz. Na cokołach zaś założono szerokoporowe tynki renowacyjne WTA. Zrezygnowano jednak z tynku nawierzchniowego, zostawiając jako końcową ostrzejszą strukturę tynku podkładowego. Docelowo planowana jest powłoka malarska na bazie farby zolo-krzemianowej Silisan Plus. Obecnie udało się przeprowadzić częściową renowację elewacji pięknego budynku bramnego.
ŁÓDZKIE
Drewniana architektura regionu
Dawne miasta
Infrastruktura poprzemysłowa
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi