Pałac Izraela Poznańskiego u zbiegu ulic Ogrodowej i Zachodniej w Łodzi jest jednym z najbardziej okazałych zabytków końca XIX wieku w kraju. Ten symbol „Ziemi Obiecanej” jest też nazywany „Łódzkim Luwrem”. Od 2015 roku znajduje się na liście Pomników Historii z Listy Prezydenta RP. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Miasta Łodzi.
W pracach konserwatorskich elewacji pałacu, które zaczęły się pod koniec 2017 roku, aktywny udział bierze również firma Hufgard-Optolith.
Firma przygotowała kompleksową technologię przygotowania podłoża w tym wapienno-trassowe wyprawy tynkarskie do lokalnych napraw i materiały do przekrycia rys skurczowych. Najważniejszym jednak zadaniem było opracowanie technologii malarskiej opartej na laserunkowych rozmalowaniach powierzchni, gdzie w większości zostały tynki z poprzednich prac. Po licznych próbach zdecydowano się wykorzystać farby zolokrzemianowe Silisan Plus oraz Silisan Grob wraz z Fixatywą jako transparentnym spoiwem.
Wybrane farby spełniają najważniejsze wymagania konserwatorskie dla zabytkowych podłoży. Mają też kilka wyróżniających je cech w stosunku do klasycznych farb silikatowych, które zdecydowały o ich wyborze:
• posiadają bardzo wysoką paroprzepuszczalność,
• są też wysoko hydrofobowe,
• są odporne na kwaśne środowisko miejskie,
• mają wysoką przyczepność zarówno do podłoży mineralnych, jak i organicznych dzięki podwójnemu mechanizmowi wiązania.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej