Konserwacja architektury zamku i poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej „Pieskowa Skała. Konserwacja architektury zamku i poszerzenie oferty edukacyjno-kulturalnej” to międzynarodowy projekt, realizowany w ramach Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, współfinansowany z Mechanizmu Finansowego EOG 2009–2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
Beneficjentem jest Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Partnerem Projektu jest Norweski Instytut Badań Powietrza NILU.
Projekt obejmuje kompleksowe prace w obrębie zamku w Pieskowej Skale, będącego oddziałem Zamku Królewskiego na Wawelu:
- Przeprowadzenie wielobranżowej konserwacji zamku, w tym: elewacji korpusu głównego, murów i bastionów oraz dziedzińca krużgankowego.
- Przeprowadzenie prac badawczych wystroju wnętrza kaplicy św. Michała Archanioła, w celu rozpoznania jej pierwotnego wystroju oraz wyboru optymalnych metod zabezpieczenia i konserwacji.
- Adaptację pomieszczenia w oficynie zamku na cele edukacyjno-kulturalne oraz zakup w yposażenia.
- Digitalizację wybranych zbiorów, przygotowanie interaktywnych prezentacji multimedialnych i filmów, wizualizacji oraz gier o charakterze promocyjno-dydaktycznym.
- Zakup i instalację nośników informacyjnych na dziedzińcu zewnętrznym: infokiosku, mobilnego systemu wystawienniczego, makiety zamku dla osób niewidomych.
Zamek Pieskowa Skała
Pieskowa Skała jest położona w odległości 30 km na północny zachód od Krakowa, w sercu Ojcowskiego Parku Narodowego. Zamek od wieków góruje nad malowniczą Doliną Prądnika, wpisując się w niepowtarzalny jurajski krajobraz ze słynną Maczugą Herkulesa. O wyjątkowym charakterze tego miejsca, oprócz naturalnych warunków, stanowi piękno architektury i bogata historia zamku. Pieskowa Skała, której początki sięgają XIV stulecia, czasów króla Kazimierza Wielkiego, urzeka rytmem renesansowych krużganków i potęgą barokowych fortyfikacji bastionowych. Zespół zamkowy w Pieskowej Skale poddany został pracom konserwatorskim i adaptacyjnym od końca lat 40. do początku lat 60. XX wieku, z przeznaczeniem dla obecnej funkcji muzealnej, jako oddziału Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu (obecnie Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki). Zakres prac, które wyznaczono w ramach projektu jako priorytetowe, uwzględnia przede wszystkim pogarszający się stan zespołu zabytkowego, potrzebę uporządkowania obsługi ruchu turystycznego oraz konieczność podniesienia jakości usług.
Przedmiot projektu stanowią następujące zadania:
Partnerem Projektu jest Norweski Instytut Badań Powietrza NILU. NILU (ENG: NIAR, PL: NIBP) to instytucja, która w ciągu ostatnich 15 lat przeprowadziła wiele szeroko zakrojonych projektów z zakresu badań jakości powietrza i konserwacji dorobku kulturalnego.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej