Pawilon Czterech Kopuł, położony tuż obok Hali Stulecia (dawnej Hali Ludowej) we Wrocławiu jest jednym z obiektów terenów wystawowych, wybudowanych na obchody 100-lecia zwycięstwa Prus w bitwie pod Lipskiem i zarazem jednym z piękniejszych architektonicznie obiektów modernizmu wrocławskiego.
Zaprojektowany przez Hansa Poelziga, wybudowany został w ciągu zaledwie siedmiu miesięcy, od sierpnia 1912 r. do lutego 1913 r. Po II wojnie światowej mieściła się w nim Wytwórnia Filmów Fabularnych. W roku 2006 pawilon, wraz z Halą Stulecia, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od kilku lat nowym właścicielem obiektu jest Muzeum Narodowe, które planuje wykorzystać pawilon do ekspozycji sztuki współczesnej.
Niestety, trudny konstrukcyjnie projekt, bardzo szybki czas realizacji budowy oraz brak bieżącej konserwacji doprowadziły konstrukcję do stanu, który wymagał natychmiastowej naprawy. Renowacja i modernizacja obiektu rozpoczęły się w roku 2013, a zakończenie prac planowane jest na rok 2015. Generalnym wykonawcą remontu jest firma Budimex, a prace konserwatorskie prowadzi firma Castellum, pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków i powołanych ekspertów. Jednym z zadań wchodzących w zakres tego przedsięwzięcia jest konserwacja powierzchni betonowych. Po wykonaniu niezbędnych badań stratygraficznych i przeprowadzeniu prób, zdecydowano o zabezpieczeniu i scaleniu kolorystycznym powierzchni w technologii KEIM Concretal-Lasur, czyli z wykorzystaniem mineralnych farb laserunkowych (półprzejrzystych) na spoiwie zolowo-krzemianowym. Technologia ta została wcześniej z powodzeniem sprawdzona przy renowacji elewacji Hali Stulecia w roku 2009. Pierwsze efekty scalenia kolorystycznego pawilonu są już widoczne.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej