Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wydział Nauk Historycznych i Społecznych UKSW, zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. Instytut Historii Sztuki WNHiS UKSW „Cyfryzacja w naukach o przeszłości i ochronie zabytków – analiza potencjału i zagrożeń”.
Organizator: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Wydział nauk Historycznych i Społecznych UKSW
Instytut Historii Sztuki WNHiS UKSW
Termin: 24 listopada 2015 r.
Miejsce: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie / Aula im. R. Schumana przy ul. Wóycickiego 1/3
O KONFERENCJI
Konferencja naukowa "Cyfryzacja w naukach o przeszłości i ochronie zabytków – potencjał i zagrożenia" skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w tym do specjalistów oraz środowisk związanych m.in. z (1) historią, historią sztuki, konserwatorstwem, muzealnictwem, archeologią, historią architektury, ochroną i zarządzaniem dobrami kultury, ale także do specjalistów i osób z pogranicza (2) nauk technicznych i informatycznych.
Konferencja wpisuje się w szereg współczesnych wydarzeń i działań, które podejmują problematykę cyfryzacji, widząc przede wszystkim potrzebę nieustannego i bieżącego analizowania zjawisk oraz procesów społeczno-kulturowych, które z dnia na dzień, w wyniku m.in. szybkiego postępu technologicznego, powstających ogromnych zasobów danych itp., doprowadzają m.in. do natychmiastowych zmian w nauce, edukacji. Analiza cyfryzacji – digitalizacji w odniesieniu do zabytków nie może odbywać się jedynie poprzez ukierunkowanie zainteresowań w stronę samej technologii i technik przetwarzania obiektów. Zjawisko to wymaga również analizy skutków samego procesu digitalizacji, jak i jego wytworów, zwłaszcza tych nieprzewidzianych, a także analizy ukierunkowanej na widzenie cyberwytworów z perspektywy odbiorcy. W związku z powyższym konferencja ma obejmować również dyskusję nie tylko nad potencjałem, ale i nad zagrożeniami, jakie pojawiły się lub też mogą pojawić się w odniesieniu do zjawiska cyfryzacji. Wykluczenie cyfrowe, analfabetyzm cyfrowy, nadmiar danych, braki sprzętowe itp. zjawiska towarzyszą i niestety będą towarzyszyły społeczeństwu oraz środowiskom naukowo-konserwatorskim, wyznaczając swego rodzaju dysproporcje w cyberpartycypacji czy też cyberaktywności jednostek, jak i całych społeczności. Cyfryzacja pojmowana jest przez organizatorów konferencji szeroko m.in. jako proces różnorodnego przetwarzania zasobów analogowych do wersji cyfrowej, jako proces tworzenia danych cyfrowych o zabytkach, a także jako określone zjawisko społeczno-kulturowe, które obejmuje również powstające zmiany w sposobie prezentowania dóbr kultury, ale i wartościowania zabytków, ich odbioru, czy w końcu ich doświadczania przez społeczeństwo, jak i specjalistów.
CELE
Podjęcie dyskusji oraz badań nad cyberkulturą i jej wytworami stanowi obecnie wyzwanie, a zarazem wymóg współczesności. W związku z powyższym organizatorzy konferencji, wychodząc na przeciw współczesnym wyzwaniom i starając się dołączyć kolejne głosy w dyskusji nad tytułowym zagadnieniem, proponują spotkanie w formie konferencyjnej, którego celem jest m.in.: wymiana poglądów i doświadczeń, a także wiedzy odnoszących się do szeroko rozumianej cyfryzacji, czy też digitalizacji. Równoległym celem konferencji jest próba stworzenia platformy do debaty nad ww. problematyką, wraz z integracją przedstawicieli różnorodnych środowisk naukowych, konserwatorskich czy przedstawicieli sektora prywatnego oraz producentów i dystrybutorów technologii powiązanych z tzw. cyfryzacją. Proponując dyskusję nad tytułowymi zagadnieniami, pragniemy również uwzględnić w analizie współczesnych zjawisk spojrzenie medioznawców, krytyków sztuki, czy kulturoznawców, co stanowi dodatkowy cel planowanego spotkania, umożliwiający poszerzenie analizy zjawiska cyfryzacji w ochronie zabytków.
TEMATYKA
Organizatorzy konferencji zachęcają do podjęcia dyskusji z uwzględnieniem dwóch niżej zarysowanych perspektyw, korelowanych z naukami o przeszłości i ochroną oraz prezentacją zabytków, w szczególności z obiektami zabytkowymi in situ – (1) potencjał oraz (2) zagrożenia nowych technologii w ochronie, badaniach, zarządzaniu i promocji zabytków. Wydarzenie ma również za zadanie przybliżyć i zaprezentować przedsięwzięcia, oraz rozwiązania, będące swego rodzaju przykładem dobrych praktyk, w związku z powyższym zachęcamy również do przestawiania nowatorskich działań i ich rezultatów!
Konferencja ukierunkowana jest w stronę kilku bloków tematycznych, których zakres w przybliżeniu określa niżej zamieszczona charakterystyka:
Blok 1
Cyfryzacja – digitalizacja - zabytki: standardy, wytyczne, stan badań, działania w Polsce, polityka i strategia , instytucje, zarządzanie i ochrona zabytków oraz zasobów cyfrowych
Blok analityczno-teoretyczny ukierunkowany m.in. w stronę: umiejętnego zarządzania zasobami cyfrowymi; ochrony i zarządzania zabytkami z uwzględnieniem nowych technologii; cyfryzacji dóbr kultury i dziedzictwa jako zjawiska społeczno-kulturowego; cyfrowych dóbr kultury – obiekty typu digital born; analizy skutków procesu cyfryzacji; analizy skutków tzw. cichej rewolucji technologicznej w ochronie zabytków, i z tym związanej konieczność ich poznania, celem lepszego zarządzania i ochrony zasobów; potencjału, ale i zagrożeń (wykluczenie cyfrowe, braki kadrowo-sprzętowe, nadmiar danych, nieodpowiednia archiwizacja, brak standardów itd.).
Blok 2
Digitalizacja – innowacje technologiczne w badaniach, ochronie oraz inwentaryzacji dóbr kultury
Blok poświęcony m.in. aspektom praktycznym i technologicznym, wraz z ukazaniem przykładów prowadzonych badań, który ukierunkowany jest w stronę technologii skanowania laserowego w ochronie, badaniu i monitorowaniu dziedzictwa kulturowego in situ, zwłaszcza architektury zabytkowej; zastosowaniu fotogrametrii i teledetekcji w działaniach na rzecz zabytków.
Blok 3
Kompetencje, umiejętności i wiedza - kształcenie kadr i specjalistów w zakresie stosowania nowych technologii w ochronie zabytków – problemy i wyzwania
Blok, który wiążemy z takimi pytaniami jak: Jak szkolić specjalistów w dobie szybkich zmian technologicznych? Gdzie i czym kierować się w dążeniach zdobywania wiedzy, kompetencji i umiejętności z zakresu nowych technologii? Czy oferta edukacyjna nadąża za ofertą technologiczną? Czy warsztaty i krótkoterminowe szkolenia są wystarczające w kształceniu specjalistów? Kontrola jakości generowanego zasobu cyfrowego – czy jest potrzebna? Cyfrowy model zabytku - wierne odwzorowanie czy kreacja autorska? itp..
Blok 4
Cybermuzea, multimedia i nowoczesne formy prezentacji zabytków oraz przeszłości
Blok poświęcony zagadnieniom współczesnej popularyzacji i prezentacji zabytków, uwzględniający m.in. takie zagadnienia jak: nieformalna edukacja w dobie technologii cyfrowych, prezentacja i uczytelnianie zabytków poza muzeum; nauka obywatelska – badanie i edukacja – partycypacja społeczna; gry komputerowe jako niekonwencjonalna forma prezentacji przeszłości; zmiany przestrzeni muzealnej – wystawienniczej w kontekście nowych technologii; architektura muzeum w dobie nowych mediów; postrzeganie dziedzictwa nowomedialnie przedstawianego; media w przestrzeni publicznej – e-zabytki w mieście.
Blok 5
Zabytek w cyberprzestrzeni - dobre praktyki i przykłady badań
Blok, którego celem jest prezentacja działań i badań z zastosowaniem nowych technologii w ochronie, konserwacji i badaniach zabytków.
Wystawy i prezentacje multimedialne towarzyszące wydarzeniu
Istnieje możliwość udziału w wydarzeniu, poprzez organizację wystawy i/lub prezentacji multimedialnej, powiązanej z tematyką konferencji. Szczegóły i zakres do indywidualnego ustalenia z organizatorami konferencji.
FORMUŁA I UDZIAŁ
Podczas konferencji istnieje możliwość aktywnego udziału w formie (1) prezentacji referatu podczas jednej z kilku sesji oraz (2) prezentacji posteru. Uczestnicy konferencji mogą również w formie głosu w dyskusji aktywnie włączyć się do debaty, która przewiduje dyskusje zamykające poszczególne sesje, jak i całą konferencję. Po konferencji będzie przygotowana publikacja naukowa. Szczegóły wydawnicze oraz wytyczne edytorskie zostaną przekazane osobom zaproszonym do współudziału w publikacji po konferencji. Organizatorzy konferencji przewidują ocenę merytoryczną nadsyłanych zgłoszeń wystąpień, która będzie podstawą odrzucenia lub włączenia prezentacji do programu konferencji lub też przyczyni się do zaproponowania zmiany formy wystąpienia [z referatu na poster lub z posteru na referat]. Prezentacje niezakwalifikowane do programu konferencji będą również brane pod uwagę przy przygotowaniu publikacji naukowej – monografii powiązanej z problematyką konferencji. Organizatorzy dopuszczają możliwość modyfikacji proponowanych bloków tematycznych, w zależności od rodzaju i ilości zgłoszeń. Zgłoszenia należy wysyłać na adres mailowy r.zaplata@uksw.edu.pl - załączając wypełniony formularz, wraz z tytułem i streszczeniem wystąpienia (ok. 1000 znaków) oraz danymi Autora/ów. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 31 października 2015 r.. Prelegenci proszeni są o przygotowanie prezentacji w formie plików ppt, pptx lub innej (wcześniej uzgodnionej z organizatorami konferencji). Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do rozszerzenia konferencji o jeden dzień, w sytuacji nadesłania i przyjęcia większej (niż oczekiwana) ilości zgłoszeń.
Przewidywany jest również dla przedstawicieli firm, usługodawców, producentów i dystrybutorów sprzętu udział w konferencji charakterze sponsora. Dodatkowe informacje w oddzielnych dokumentach i u organizatora konferencji.
Organizatorzy przewidują również możliwość przygotowania paneli dyskusyjnych oraz warsztatów, a także organizację wystaw i prezentacji towarzyszących konferencji. Podkreślamy możliwość udziału w wydarzeniu, poprzez organizację wystawy i/lub prezentacji multimedialnej, powiązanej z tematyką konferencji. Szczegóły i zakres do indywidualnego ustalenia z organizatorami konferencji.
Z uwagi na nadal nadsyłane zgłoszenia oraz rosnące zainteresowanie, organizatorzy konferencji zastrzegają sobie prawo do rozszerzenia konferencji o jeden dzień - 23 listopada 2015 r..
KOORDYNACJA
dr Rafał Zapłata
rafalzaplata@poczta.onet.pl i/lub r.zaplata@uksw.edu.pl
Zakład Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu
Instytut Historii Sztuki
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Ul. Wóycickiego 1/3, b. 23 / 01-938 Warszawa
http://www.ihs.uksw.edu.pl/
Strony konferencji:
http://www.ihs.uksw.edu.pl/node/302
Facebook
https://www.facebook.com/Cyfryzacja-w-naukach-o-przesz%C5%82o%C5%9Bci-i-ochronie-zabytk%C3%B3w-1643027179289796/
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej