W ramach swojego zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi Xella, producent mineralnych płyt izolacyjnych Multipor, od 2022 roku równoważy emisję CO2 tego systemu. Multipor jest popularnym materiałem do termomodernizacji od środka obiektów historycznych. To jedna z pierwszych na świecie w pełni neutralnych klimatycznie technologii ociepleniowych!
Nieuniknione emisje CO2 systemu Multipor, generowane podczas produkcji, przetwarzania surowców, pakowania, logistyki i utylizacji, są kompensowane poprzez wspieranie projektów działań na rzecz klimatu, które Xella realizuje wraz z partnerem ClimateExtender. Projekty te kompensują emisję CO2 – na przykład poprzez zalesianie lub zastępowanie szkodliwych technologii alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu – i są certyfikowane przez międzynarodowe standardy. Poniżej przedstawiamy dwa ważne projekty realizowane przez producenta płyt Multipor.
Farma wiatrowa Saint Nikola w północno-wschodniej Bułgarii przyczynia się do ożywienia gospodarczego i zrównoważonego rozwoju regionu. Zlokalizowana w gminie Kavarna, składa się z 52 turbin, każda o mocy 3 MW. Ponieważ przy budowie farmy pozostawiono wystarczającą odległość między turbinami, miejscowi rolnicy mogą nadal wykorzystywać ziemię do celów rolniczych.
kolei w Holandii w prowincji Brabancja Północna i Limburgia zrealizowano projekt odzyskiwania metanu zwierzęcego i wytwarzania z niego energii elektrycznej. Dzięki takim projektom tylko w 2023 roku Xella zmniejszyła emisję CO2 o 29 989 ton!
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej