Mur pruski oraz jego odmiana, zwana murem szachulcowym, to piękne ceglane (lub gliniane) fasady ujęte „w kratę” konstrukcji drewnianej. Termomodernizacja takich historycznych budynków to nie lada wyzwanie, bo nie można ich ocieplić od zewnątrz. Wymagają materiału, który można bezpiecznie zastosować od środka, a przy tym musi on dobrze współdziałać z niejednorodną przegrodą. Bezkonkurencyjne w tym trudnym temacie są mineralne płyty Multipor.
Płyty firmy Xella Polska to paroprzepuszczalny i całkowicie niepalny materiał mineralny. Charakteryzuje go doskonała izolacyjność termiczna, wysoka zdolność absorpcji i jednocześnie oddawania wilgoci do otoczenia, przez co Multipor to materiał zdrowy, który tworzy odpowiedni mikroklimat wnętrz w ocieplanym obiekcie.
Łatwość i prostota wykonania termoizolacji za pomocą płyt Multipor oraz pełna niezależność prac remontowych od warunków atmosferycznych, czynią ten system atrakcyjnym dla obiektów zabytkowych, w tym tych w konstrukcji muru pruskiego.
W zależności od rodzaju zastosowanego pierwotnie tynku należy rozważyć zastosowanie montażu płyt Multipor na zaprawie lekkiej lub zaprawie na bazie gliny Multipor. Szeroki asortyment płyt oraz cienkich płyt do ościeży zapewnia możliwość skutecznej termoizolacji każdego rodzaju obiektu historycznego.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej