Od lutego 2021 roku trwa wielki projekt odbudowy budynków gospodarczych na terenie przedzamcza Zamku Krzyżackiego w Malborku.
Odtworzone obiekty wchodzą w skład ciągu gospodarczego, który rozrastał się od XIV wieku. Ceglane budynki wielokrotnie zmieniały swoje przeznaczenie, były też nieustannie przebudowywane. Pod koniec XVIII wieku zaadaptowano je na siedzibę sądów i intendentury wojskowej, wówczas też zdesakralizowano kościół św. Wawrzyńca, który od południa domyka ciąg gospodarczy i jest jego najstarszą częścią. Zabudowania uległy dewastacji po 1945 roku i oprócz wspomnianego dawnego kościoła, do naszych czasów przetrwały w dużej mierze jako trwała ruina, nie licząc jednego członu zaadaptowanego w latach 90. na funkcję hotelową.
Obecnie odtwarzane obiekty adaptowane są na bibliotekę, pracownie konserwatorskie, pracownię digitalizacji oraz Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim. Nowe, użytkowe funkcje wymaga- ły ocieplenia zachowanych, zabytkowych murów. Cenne ściany z cegły nie mogły być ocieplone od zewnątrz, dlatego zastosowano jedną z najlepszych technologii ocieplenia zabytkowych budynków od wewnątrz – mineralne płyty izolacyjne Multipor. Doradcy techniczni producenta systemu, firmy Xella Polska, na każdym etapie wspierali projektantów i wykonawców, aby najlepiej jak to możliwe dostosować ocieplenie do wymagających murów podnoszonych z ruiny. W Malborku zastosowano płyty Multipor o grubości 16 cm, dodatkowo ocieplono ościeża okien płytami o grubości 3 i 5 cm.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej