Od lutego 2021 roku trwa wielki projekt odbudowy budynków gospodarczych na terenie przedzamcza Zamku Krzyżackiego w Malborku.
Odtworzone obiekty wchodzą w skład ciągu gospodarczego, który rozrastał się od XIV wieku. Ceglane budynki wielokrotnie zmieniały swoje przeznaczenie, były też nieustannie przebudowywane. Pod koniec XVIII wieku zaadaptowane je na siedzibę sądów i intendentury wojskowej, wówczas też zdesakralizowano kościół św. Wawrzyńca, który od południa domyka ciąg gospodarczy i jest jego najstarszą częścią. Zabudowania uległy dewastacji po 1945 roku i oprócz wspominanego dawnego kościoła, do naszych czasów przetrwały w dużej mierze jako trwała ruina, nie licząc jednego członu zaadaptowanego w latach 90. na funkcję hotelową.
Obecnie odtwarzane obiekty adaptowane są na bibliotekę, pracownie konserwatorskie, pracownię digitalizacji oraz Centrum Badań nad Dziedzictwem Pokrzyżackim. Nowe, użytkowe funkcje wymagały ocieplenia zachowanych, zabytkowych murów. Cenne ściany z cegły nie mogły być ocieplone od zewnątrz, dlatego zastosowano jedną z najlepszych technologii ocieplenia zabytkowych budynków od wewnątrz – mineralne płyty izolacyjne Multipor. Doradcy techniczni producenta systemu, firmy Xella Polska, na każdym etapie wspierali projektantów i wykonawców, aby najlepiej jak to możliwe dostosować ocieplenie do wymagających murów podnoszonych z ruiny. W Malborku zastosowany płyty Multipor o grubości 16 cm, dodatkowo ocieplono ościeża okien płytami o grubości 3 i 5 cm.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej