Na zamku w Raciborzu w dniach 9–10 września br. odbyła się konferencja techniczno-naukowa Dni Architektury, w ramach której specjaliści przedstawiali najnowsze technologie w budownictwie i referaty na temat obiektów zabytkowych na Górnym Śląsku.
Racibórz, miasto na południowym krańcu województwa śląskiego, zupełnie odbiega od stereotypowego wizerunku Górnego Śląska. Pełna zieleni miejscowość, malowniczo położona nad Odrą, z prostokątnym Rynkiem, pełna jest interesujących zabytków. Jednym z najcenniejszych jest zamek w Raciborzu, szczególnie jego wschodnie skrzydło z kaplicą zamkową pod wezwaniem św. Tomasza Kantuaryjskiego. Ta perła gotyku nazywana bywa śląskim Sainte-Chapelle. Zamek od 2008 roku przechodzi generalny remont, dzięki wsparciu funduszy unijnych. W historycznych murach powstaje Centrum Dziedzictwa Kulturowego Bramy Morawskiej.
To ciekawe miejsce stało się areną dwudniowej konferencji techniczno-naukowej Dni Architektury. Z racji miasta – gospodarza imprezy, część referatów dotyczyła Raciborza i jego zabytków. Ta dawna, historyczna stolica Górnego Śląska może poszczycić się ciekawą architekturą modernistyczną z międzywojnia, którą przedstawił w referacie dr Ryszard Nakonieczny, historyk architektury i wykładowca Politechniki Śląskiej. Ziemia raciborska słynie też z niezwykłych przykładów architektury rezydencjonalnej z przełomu XIX i XX wieku – o czym opowiedział architekt Mariusz Mrozek z pracowni Modulor Architekci.
W ciągu dwóch dni konferencji odbyło się w sumie 10 wystąpień firm, których przedstawiciele zaprezentowali najnowsze rozwiązania i technologie budowlane. Małgorzata Bartela, Product manager Xella Polska – referatem „Ocieplenie od wewnątrz w innowacyjnej technologii Multipor” rozpoczęła sesję wykładową w pierwszym dniu konferencji.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa prezentująca zdjęcia obiektów referencyjnych, w tym budynki, w których zastosowano ocieplenie od wewnątrz za pomocą płyt Multipor. Ekspozycję można było oglądać na raciborskim zamku przez cały wrzesień i październik.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej