Nagrodzony obiekt jest parterowym budynkiem z 1896 roku wpisanym w założenie ogrodowe. Jest to przykład budownictwa małomiasteczkowego przełomu XIX i XX wieku o modernistycznej, klasycyzującej elewacji. Dzisiaj pełni funkcję Miejskiej Biblioteki Publicznej w Makowie Podhalańskim i znajduje się w strefie „B”, tj. Pośredniej Ochrony Konserwatorskiej. Dzięki zastosowaniu systemów docieplenia od wewnątrz Kingspan Insulation Kooltherm K17 i K12 poprawiono własności termoizolacyjnych jego przegród przy zachowaniu historycznego charakteru obiektu.
Celem modernizacji zaprojektowanej przez architektów ze studia ITO była poprawa warunków użytkowania obiektu od strony ekonomicznej, poprzez docieplenie budynku, wymianę instalacji grzewczej oraz zmianę ogrzewania elektrycznego na gazowe z piecem centralnego ogrzewania.
Biorąc pod uwagę zabytkowy charakter elewacji zewnętrznych z licznymi zdobieniami oraz fakt wpisania obiektu do rejestru zabytków, architekci zaprojektowali docieplenie ścian zewnętrznych od wewnątrz, przy użyciu płyt Kooltherm K17 produkowanych przez firmę Kingspan Insulation, z rdzeniem z pianki rezolowej, która charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termicznymi przy niewielkiej grubości, co generuje oszczędności powierzchni użytkowej.
Wykończeniem zewnętrznym płyt Kooltherm K17 jest płyta kartonowo-gipsowa umożliwiająca dalszą obróbkę powierzchni ścian i ich właściwe wykończenie. Wewnętrzna warstwa płyty pokryta jest powłoką z włókna szklanego zespolonego z rdzeniem płyty.
Ocieplanie budynku od wewnątrz wymagało zastosowania po wewnętrznej stronie ściany warstwy paroizolacyjnej o wysokiej skuteczności. Integralną częścią zastosowanych płyt w systemie Kingspan Insulation Kooltherm K17 jest warstwa eliminująca przepływ pary wodnej, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dodatkowej warstwy folii.
Poprawny montaż płyt i staranne wykończenie połączeń, przejść i okolic przyściennych pozwoliło na zachowanie bezpieczeństwa pod kątem możliwości występowania kondensacji pary wodnej.
Strop poddasza nieużytkowego również został docieplony. W tym wypadku zastosowano płyty Kooltherm K12 ze sztywnej pianki rezolowej w mikroperforowanej okładzinie, zawierającej aluminium, o grubości 10 cm. Płyty montuje się mechanicznie, w tym wypadku do spodu istniejącego stropu drewnianego.
Do tak zamontowanych płyt klei się folię polietylenową, a następnie, za pomocą montażu mechanicznego, aluminiowy stelaż do suchej zabudowy i poprzez płyty termoizolacyjne do istniejącego stropu. Do stelaża mocuje się od dołu za pomocą wkrętów płyty gipsowo-kartonowe, które po zaszpachlowaniu i pomalowaniu stanowią wykończenie sufitu.
Przyjęte rozwiązanie firmy Kingspan Insulation w postaci płyt Kooltherm K12 ze sztywnej pianki rezolowej charakteryzuje się stosunkowo niewielką grubością płyty termoizolacyjnej, co pozwoliło na minimalne obniżenie pomieszczeń użytkowych.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej