Spośród wszystkich wielkich aglomeracji europejskich Łódź jest jedynym miastem, którego rozwój dokonał się nie drogą powolnej, stopniowej ewolucji, lecz w fenomenalnie szybkim, amerykańskie stosunki przypominającym, tempie. (Edward Rosset, 1920).
Gwałtowny rozwój Łodzi w XIX, a następnie XX wieku sprawił, że miasto stanowiło jeden z większych na świecie ośrodków przemysłu tekstylnego. Na skutek przemian polityczno-gospodarczych w latach 90. XX wieku nastąpił jednak jego niemal całkowity upadek i miasto zostało zmuszone do tworzenia i rozwijania innych gałęzi przemysłu. Łódź w swojej strategii rozwoju postawiła na przemysły kreatywne. Jednym z najbardziej spektakularnych produktów tego przemysłu jest Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła Light. Move. Festival Łódź, który w tym roku odbędzie się już po raz piąty.
FESTIWAL ŚWIATŁA W ŁODZI
Light. Move. Festival. organizowany jest rokrocznie przez założoną w 2011 roku Fundację Lux Pro Monumentis, skupiającą grupę miłośników Łodzi, jej architektury i dziedzictwa kulturowego. Głównym z wyzwań przyjętych przez fundację było stworzenie wydarzenia, dla którego główną rolę odgrywałaby zarówno architektura, jak i medium światła – najmniej inwazyjny, a wyjątkowo efektywny sposób rewitalizacji. Jednocześnie głównym celem stała się zmiana wizerunku miasta, które poprzez ukazanie go w warunkach nocnych i przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii zyskuje nowe oblicze. Z tych założeń wyrósł festiwal, który, oparty na sztukach wizualnych, zmienia Łódź w kolorową krainę, przyjazną dla mieszkańców i atrakcyjną dla turystów. Pozytywnie odebrany, stał się jedną z najważniejszych pozycji w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta, a w tym roku doceniony został również przez międzynarodowe jury programu EFFE – Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy. EFFE, jako międzynarodowa platforma, łączy wydarzenia artystyczne, angażujące społeczności lokalne i reprezentujące wartości europejskie, oraz pozwala na współpracę między organizatorami najlepszych festiwali. Light. Move. Festival. stanowi pierwszą generację ambasadorów tej inicjatywy w latach 2015–2016.
URBANISTYCZNE SPOJRZENIE NA MIEJSKI FESTIWAL
Począwszy od pierwszej edycji, festiwal z roku na rok powiększa swój obszar. Aby obejrzeć wszystkich 41 atrakcji tegorocznego programu, goście będą mieli do pokonania 10-kilometrową trasę, obejmującą znaczną część śródmieścia Łodzi. W tym roku sztuki wizualne wyjdą z linearnej ulicy Piotrkowskiej w kierunku nowego miejsca na mapie Łodzi, jednego z największych wyzwań urbanistycznych ostatnich lat – powstającego właśnie Nowego Centrum Łodzi, wyznaczonego przez będący w budowie Dworzec Łódź Fabryczna oraz centrum kulturalno-artystyczne EC1. Zespół budynków dawnej elektrowni stanie się sceną pokazów wielkoformatowych w technologii mapping 2D/3D, taneczno-akrobatycznych widowisk multimedialnych oraz architektonicznych iluminacji.
Podczas tegorocznej edycji nie zabraknie działań artystycznych w terenach zielonych. Zabytkowy park Sienkiewicza, jeden z najstarszych w Łodzi, zostanie zaaranżowany poprzez przestrzenne instalacje świetlne oraz artystyczną iluminację zieleni. Rozświetlony park ma zamienić się również w strefę aktywności dla rodzin z dziećmi. Na fasadzie pobliskiego kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża, zabytkowej świątyni neoromańskiej, zostanie wyświetlony mapping architektoniczny z towarzyszącą mu wokalizą na żywo. Tradycja po raz kolejny połączy się z nowoczesnością.
MULTIMEDIALNY SHOW
Light. Move. Festival. od początku istnienia uczynił za swoją wizytówkę spektakularne widowiska wielkoformatowe, w tym projekcje w technologii mapping 2D/3D. W tym roku będzie można zobaczyć aż piętnaście pokazów, dla których sceną staną się elewacje łódzkich budynków, a siedem obiektów zostanie przekształconych w trójwymiarowe teatry. Wydobywając piękno z zabytkowej architektury, organizatorzy zapewniają gościom festiwalu prawdziwy multimedialny show.
Artystyczne iluminacje wpisane w strukturę tkanki miejskiej, audiowizualne pokazy oraz instalacje przestrzenne za pomocą gry świateł i barw przemienią trzy jesienne wieczory w bajkowy festiwal kolorów. Nowoczesne projektory rozświetlą gmachy kamienic, podkreślając detale architektoniczne, tak charakterystyczne dla eklektycznych kamienic Łodzi.
Istotnym elementem łódzkiej historii są witraże, które zdobią wnętrza dawnych pałaców fabrykanckich, willi czy kamienic czynszowych. Podczas wcześniejszych edycji wielokrotnie przywoływane były dzieje miasta, a w tym roku jedna z projekcji dedykowana będzie bogactwu łódzkich witraży oraz sztuce art deco. Całość obrazu zostanie wzbogacona podkładem muzycznym, oscylującym gatunkowo wokół trip-hopu, jazzu i muzyki eksperymentalnej.
Fundacja Lux Pro Monumentis, współpracując z najlepszymi uczelniami artystycznymi w Polsce i angażując twórców europejskich, tworzy spektakl audiowizualny na najwyższym poziomie. Łącząc nowe media z tradycyjnymi wydarzeniami kulturalnymi, zapewnia widowiska takie jak świetlne koncerty z okien zabytkowych kamienic czy parady uliczne.
Festiwal Kinetycznej Sztuki Światła jest wydarzeniem o bardzo nowoczesnej formule, którego cechą naczelną jest niepowtarzalność. Światło, kolor i dźwięk, które stanowią główne narzędzie podczas pokazów, mają za zadanie podkreślić piękno miasta, które nie zawsze jest widoczne w świetle dnia. Odmieniając wizerunek miasta nocą, festiwal odmienia spojrzenie na nie w ciągu dnia.
Katarzyna Jędruszek
Do zobaczenia w październiku w Łodzi!
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej