Od 1 września br. trwa batalia o prestiżowy tytuł Fasady Roku 2015. Termin przyjmowania zgłoszeń mija 31 grudnia. Tym samym 9. edycja konkursu, stwarzającego niezwykłą szansę wyróżnienia się na krajowym rynku budowlanym, a zarazem otwierającego drzwi do międzynarodowej odsłony plebiscytu, powoli wkracza w decydującą fazę. O tym, kto zwycięży i otrzyma przepustkę do Baumit Life Challenge, dowiemy się już wkrótce, a zdecyduje o tym znamienite grono jurorów.
Konkurs Fasada Roku organizowany od 2007 r., każdego roku przyciąga liczne grono architektów, inwestorów i wykonawców. Tegoroczna edycja nie będzie wyjątkiem – chętnych do zwycięstwa nie brakuje. Wzorem ubiegłego roku, elewacje wykończone kompletną technologią Baumit rywalizują w 5 kategoriach: „Budynek jednorodzinny nowy”, „Budynek wielorodzinny nowy”, „Budynek po rekonstrukcji i adaptacji”, „Budynek niemieszkalny” oraz „Budynek po renowacji”. Zakwalifikowane realizacje prezentowane są na stronie www.fasadaroku.pl.
Stawka większa niż… 10 tys. zł
Batalia w każdej grupie toczy się o tytuł Fasada Roku 2015 i nagrodę główną w wysokości 10 000 zł. Dodatkowym bonusem jest prawo startu w międzynarodowej odsłonie plebiscytu. Przypominając, kwalifikację do Life Challenge otrzymują zwycięzcy krajowych konkursów Fasada Roku 2014 i 2015 oraz po 4 inne obiekty z każdej grupy, wyróżniające się atrybutami poszukiwanymi przez międzynarodowe jury. Polskę w obradach reprezentować będzie Piotr Kostka, prezes Poznańskiego Oddziału SARP, współprowadzący pracownię Kostka & Kurka Architekci. Wielka Gala Finałowa Baumit Life Challenge Awards odbędzie się 2 czerwca 2016 roku w Madrycie.
Spotkanie na szczycie
Wysoka ranga plebiscytu znajduje potwierdzenie w składzie jury, w którym nie brakuje znanych nazwisk, niekwestionowanych autorytetów w dziedzinie architektury czy budownictwa. O tym, które projekty zostaną okrzyknięte Fasadą Roku 2015, zdecydują: dr inż. Józef Adamowski – wieloletni pracownik Instytutu Budownictwa Politechniki Wrocławskiej, Katarzyna Baranowska – Prezes Zarządu Fundacji Twórców Architektury, arch. Józef Białasik – właściciel biura B2 STUDIO, członek krakowskiego oddziału SARP, arch. Piotr Buśko – współprowadzący Biuro Usług Architektonicznych Profil, prezes oddziału SARP Katowice, Jacek Czyżewicz – prezes Zarządu firmy Baumit, arch. Dariusz Filak – członek MOIA, współprowadzący w stolicy pracownię ARCHITEKCI, Edward Hardt – wydawca i redaktor naczelny kwartalnika „Renowacje i Zabytki”, arch. Piotr Kostka – prezes oddziału SARP Poznań, współprowadzący pracownię Kostka & Kurka Architekci, dr hab. inż. arch. Jacek Kościuk z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, arch. Zbigniew Maćków – właściciel biura Maćków Pracownia Projektowa i przewodniczący DOIA, związany z wrocławskim oddziałem SARP, arch. Włodzimierz Mucha – współprowadzący pracownię Bulanda, Mucha – Architekci, wiceprezes zarządu głównego SARP i członek MOIA, Barbara Nowak-Obelinda – Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, dr inż. arch. Andrzej Poniewierka – wiceprzewodniczący DOIA oraz Irena Walczak – dyrektor marketingu w Wydawnictwie ZPR (dawniej Murator).
„Dla wielu członków gremium 9. edycja konkursu jest już kolejnym spotkaniem z najlepszymi fasadami w kraju. Niezmiennie cieszy nas fakt, że szeregi jurorów co roku zasilają także kolejni profesjonaliści, którzy promują najwyższe standardy wykończenia elewacji. Razem z gronem cenionych specjalistów staramy się co roku udowadniać, że fasada wpływa nie tylko na ocenę estetyczną obiektu, ale przede wszystkim na jego najbliższe otoczenie” – mówi Aleksandra Gilewska, manager ds. marketingu z firmy Baumit.
Nadchodzący koniec roku to jednocześnie zamknięcie etapu przyjmowania zgłoszeń do plebiscytu Fasada Roku 2015. Kto zwycięży i otrzyma bilet do międzynarodowej sławy? Dowiemy się już wkrótce. Jury zbierze się w lutym 2016 r., by wspólnie przeanalizować zakwalifikowane do konkursu projekty i wyłonić najlepsze rozwiązania elewacyjne. Oficjalne wyniki obrad poznamy do końca marca.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej