Firma KEIM znana jest przede wszystkim z farb krzemianowych, ale od wielu lat rozwija również inne produkty stosowane w konserwacji obiektów zabytkowych, w szczególności farby, tynki i szpachlówki wapienne. W tym roku do rodziny tej dołącza gładź wapienna KEIM Romanit-KSP.
Ponad 140 lat temu, pod koniec XIX w., bawarski rzemieślnik Adolf Wilhelm Keim opatentował farby na bazie spoiwa krzemianowego (płynnego krzemianu potasu) oraz mineralnych pigmentów i wypełniaczy, które dziś nazywamy farbami krzemianowymi. Od tego czasu firma Keim stale rozwija i udoskonala tę linię produktów. W 1962 roku opracowano pierwszą 1-komponentową farbę krzemianową. Z kolei rok 2002 przyniósł pierwszą farbę zolowo-krzemianową KEIM Soldalit, którą można nakładać nie tylko na podłoża mineralne, ale również na podłoża organiczne. Grupa farb zolowo-krzemianowych jest nadal rozwijana, a każdy kolejny rok przynosi nowości zarówno w palecie farb elewacyjnych, jak i farb do wnętrz.
Jak wspomniano wcześniej, KEIM to jednak nie tylko farby krzemianowe, ale również materiały wapienne. Wśród konserwatorów zabytków znane są 2 linie produktów wapiennych: KEIM Athenit i KEIM Romanit. Teraz do tej drugiej grupy dołączyła gładź do wnętrz KEIM Romanit-KSP. Produkowana w niemieckim zakładzie w Alteno k. Luckau (oddział Keimfarben GmbH) nadaje podłożu bardzo gładką powierzchnię, którą po wyschnięciu można szlifować. Jest ona doskonałym uzupełnieniem tynku wapiennego KEIM NHL-Kalkputz-Grob (uziarnienie 3,0 mm) oraz szpachlówki wapiennej KEIM NHL-Kalkputz- Fein (0,6 mm). W odróżnieniu od gładzi gipsowych KEIM Romanit- KSP jest nieprzyjazna dla rozwoju pleśni, a w odróżnieniu od gładzi na bazie spoiw organicznych – jest niepalna (klasa A1) i zapewnia zdrowy mikroklimat pomieszczenia. KEIM Romanit-KSP jest hydrofilna i doskonale przyjmuje ewentualnie skraplającą się parę wodną. Stanowi też doskonałe podłoże dla wszystkich farb mineralnych KEIM
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej