Konkurs Fasada Roku 2019 powoli przechodzi do historii. Jurorzy właśnie odkryli ostatnie karty, wyłaniając zwycięzców i wyróżnionych. Dla tych pierwszych ta przygoda z całą pewnością jeszcze się nie kończy. Triumfując na poziomie krajowym, cała piątka wpisała się na listę obiektów, które będą reprezentowały polską myśl architektoniczną na scenie międzynarodowej.
Jurorzy spotkali się 28 listopada 2019 r. we Wrocławiu, wśród nich byli doświadczeni architekci, osoby zawodowo związane z budownictwem, jak również przedstawiciele mediów branżowych. Droga do wyłonienia zwycięzców nie była prosta, wymagała bowiem przeanalizowania rekordowej liczby zgłoszeń. Przypomnijmy, że w tym roku do konkursu o tytuł Fasady Roku zakwalifikowało się aż 226 elewacji wykonanych w kompletnej technologii Baumit (system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem). Po ośmiu godzinach obrad trzynastu jurorów pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, występującego z ramienia Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, wyłoniło 5 zwycięzców, którzy oprócz prestiżowego tytułu otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 zł. Komisja zdecydowała również o przyznaniu 9 wyróżnień.
Budynek jednorodzinny nowy
Nagroda główna: Dom jednorodzinny w Konopiskach pod Częstochową, zgłoszony przez Daniela Cieślika (FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik) Wyróżnienie: Dom jednorodzinny w Częstochowie-Kawodrza, zgłoszony przez Daniela Cieślika (FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik)
Budynek wielorodzinny nowy
Nagroda główna: Biurowiec Mogilska Tower w Krakowie, zgłoszony przez Karolinę Mrózek (B2 STUDIO Sp. z o.o. Spółka Komandytowa)Wyróżnienie: Osiedle #dobrego 3 w Krakowie, zgłoszone przez Mariusza Sendora (Marsen Global) Wyróżnienie: Budynek wielorodzinny w Poznaniu, przy ul. Wałbrzyskiej 7, zgłoszone przez Marcina Sucharskiego (Easst Architects Sp. z o.o., Sp. k.)
Budynek po termomodernizacji
Nagroda główna: Instytut Konfucjusza-Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zgłoszony przez Ewę Miśków-Janik (Firma Handlowo-Usługowa KOLIBER) Wyróżnienie: Galeria Handlowa Miodowa w Płocku, zgłoszona przez Dawida Dąbkowskiego (EURODOM Dawid Dąbkowski) Wyróżnienie: Zespół budynków wielorodzinnych w Szczecinie, przy ul. Paproci 2–12, zgłoszony przez architekt Justynę Bernat-Łagodę
Budynek niemieszkalny nowy
Nagroda główna: Centrum Badawczo-Rozwoje Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego w Krakowie, przy ul. Ciepłowniczej, zgłoszone przez Wojciecha Zagórskiego (Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne Łęgprzem Sp. z o.o.) Wyróżnienie: Biurowiec ZF w Częstochowie, zgłoszony przez Daniela Cieślika (FW Anta Studio Architektoniczne Daniel Cieślik) Wyróżnienie: Hilton Świnoujście Resort & Spa, zgłoszony przez Ignacego Żabniaka
Budynek historyczny po renowacji
Nagroda główna: Muzeum Regionalne w Kozienicach, zgłoszone przez Dariusza Żaka (Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak) Projekt autorstwa Archibud Anna Kuran został nagrodzony za kompleksowy zakres prac oraz precyzyjne odwzorowanie detali. Prace renowacyjne przeprowadziła Korporacja Budowlana DARCO Dariusz Żak. Wyróżnienie: Budynek mieszkalno-usługowy w Kamiennej Górze, przy ul. Wolności 16, zgłoszony przez Mariusza Godziewskiego Budynek wyróżniony za rekonstrukcję tynku barokowej elewacji z ekspozycją kamiennych elementów historycznych. Prace remontowe wg projektu opracowanego przez Zakład Budowlany Ireneusz Ciejak przeprowadziła spółka TWS GB. Wyróżnienie: Budynek biurowy we Wrocławiu, przy ul. Gajowickiej 195, zgłoszony przez Piotra Zyburę (arch_it Piotr Zybura).
Projekt opracowany przez arch_it Piotr Zybura otrzymał wyróżnienie za odważną kreację nowej rozbudowy.
Tym samym poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia trzynastej edycji konkursu Fasada Roku. To jednak nie koniec! Przed nami kolejne emocje, tym razem związane z rywalizacją na poziomie międzynarodowym w ramach Baumit Life Challenge. Obiekty, które na poziomie krajowym zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii, będą reprezentowały Polskę w wyścigu o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Finał już w maju 2020 r. w hiszpańskiej Walencji.
www.fasadaroku.pl
www.baumit.com
www.facebook.com/BaumitPolska
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 27 krajach Europy oraz w Chinach. Od 25 lat firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych, materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej