Domy jedno- i wielorodzinne, kamienice, biurowce, hotele, ośrodki zdrowia, placówki oświaty, obiekty historyczne i wiele innych budynków – to właśnie one i ich elewacje tworzą scenerię dla naszego życia, wpływając na jego jakość. Dlatego zasługują, by je docenić. Jury konkursu Fasada Roku 2022 właśnie wyłoniło najlepsze realizacje w naszym kraju, wykończone materiałami Baumit. To jednak nie koniec emocji…
Konkurs Fasada Roku 2022 wystartował 1 kwietnia jako szesnasta odsłona elewacyjnych zmagań organizowanych przez firmę Baumit. Z końcem września, gdy upłynął termin nadsyłania zgłoszeń, na liście uczestników zgłoszonych przezarchitektów,wykonawców lub inwestorów znalazło się łącznie 270 budynków z najrozmaitszych zakątków Polski.
By dokonać sprawiedliwego wyboru najlepszych elewacji w 5 kategoriach (budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po termomodernizacji, budynek niemieszkalny nowy oraz budynek zabytkowy po renowacji) powołano jury, do którego zaproszono wysokiej klasy architektów, ekspertów w dziedzinie budownictwa i przedstawicieli mediów branżowych. Najpierw w drodze głosowania online wyłoniono obiekty, które uzyskały średnią ocen min. 2.0 w pięciostopniowej skali. W ten sposób do kolejnego etapu przeszło 140 obiektów. Zostały one poddane ponownej ocenie podczas stacjonarnych obrad zorganizowanych 29 listopada we Wrocławiu. Przewodniczył im dr inż. arch. Andrzej Poniewierka z Zakładu Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, aktywnie działający w Dolnośląskiej Okręgowej Izbie Architektów.
Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie, jurorzy oceniali zgłoszone realizacje, biorąc pod uwagę wykorzystane rozwiązania architektoniczne i sposób ich realizacji, a także zastosowane kolory i struktury oraz stopień korespondencji budynku z otoczeniem. W przypadku obiektów zabytkowych po renowacji ważne było poszanowanie ich historycznej tradycji przejawiające się w utrzymaniu pierwotnego charakteru budynku i wiernym odtworzeniu zniszczonych elementów. Kierując się tymi kryterimi, jury wyłoniło zwycięzcę każdej kategorii. Zdecydowało także o przyznaniu kilku wyróżnień.
Olsztyńskie Hospicjum CARITAS z nagrodą główną
W kategorii „budynek zabytkowy po renowacji” najwyższej oceniono Hospicjum CARITAS w Olsztynie. Metamorfoza budynku to efekt współpracy CARITAS Archidiecezji Warmińskiej z Biurem Architektonicznym „Gadomscy” i Przedsiębiorstwem Budowlanym „Skorłutowski”. Jury doceniło kompleksowość przeprowadzonych prac oraz umiejętną rozbudowę starej części o nowy, nieprzytłaczający istniejącego obiektu, fragment. Tym samym budynek Hospicjum CARITAS w Olsztynie otrzymał tytuł „Fasada Roku 2022” w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”. Przedsiębiorstwo Budowlane „Skorłutowski” – jako podmiot zgłaszający – zdobyło natomiast dodatkowo nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.
Ale to nie wszystko! W tej kategorii jury zdecydowało o przyznaniu także dwóch równoległych wyróżnień. Pierwsze z nich za ogrom prac włożonych w konserwację ze szczególnych uwzględnieniem materiałów sztukarskich i twórczą pracę przy odtworzeniu detalu architektonicznego powędrowało do kamienicy przy ul. Paderewskiego 1 w Bydgoszczy projektu Paula Sellnera. Renowację wykonał Zakład Ogólnobudowlany Dariusz Krzemkowski. Drugie wyróżnienie otrzymała kamienica przy ul. Muzealnej 3 w Nowej Soli. W jej renowację na zaproszenie Wspólnoty Mieszkaniowej zaangażowały się Biuro Projektowe Paweł Wawrzyniak oraz wykonawca – firma MAZBUD Łukasz Mazur. W uzasadnieniu swojej decyzji eksperci wskazali na umiejętne odtworzenie konstrukcji fachwerkowej, pietyzm oraz dbałość o detale.
Wszystkie karty w konkursie Fasada Roku 2022 zostały odkryte. Teraz rywalizacja przenosi się na poziom międzynarodowy. Projekty z pierwszego miejsca w każdej kategorii na poziomie ogólnopolskim, a więc także budynek Hspicjum CARITAS w Olsztynie, automatycznie zakwalifikowały się do Baumit Life Challenge i będą reprezentowały polską myśl architektoniczną poza granicami naszego kraju. Projekty z Polski i innych państw naszego kontynentu, w których Baumit ma swój oddział, już wkrótce rozpoczną rywalizację o tytuł Europejskiej Fasady Roku. Tymczasem już 1 kwietnia br. startuje kolejna edycja elewacyjnych zmagań na poziomie krajowym – zgłoszenia będą przyjmowane do końca września. Tym razem budynki z całej Polski będą walczyć o tytuł „Fasada Roku 2023”.
Więcej informacji o konkursie Fasada Roku można znaleźć na stronie:
oraz na kanałach społecznościowych:
https://www.facebook.com/BaumitPolska oraz www.instagram.com/baumit.polska
ŁÓDZKIE
Drewniana architektura regionu
Dawne miasta
Infrastruktura poprzemysłowa
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi