XIX Polsko-Niemiecka Konferencja i podróż studyjna „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2019” za nami. Konferencja odbyła się 16-18.09.2019 w Zagrodzie Kołodzieja, w Zgorzelcu.
Konferencji towarzyszyła podróż studyjna z walorem in situ, która w tym roku wiodła przez: po stronie polskiej: Zgorzelec, Działoszyn, Bogatynię; po stronie niemieckiej: Łużyce Górne – Saksonia: Obercunnersdorf, Ebersbach, Eibau.
Podczas konferencji dyskutowano m. in o regionalnych typach budowli, adaptacji
i modernizacji historycznych budynków do dzisiejszych wymogów użytkowania i norm budowlanych, technologiach, konserwacji i zabezpieczeniach drewna, badaniach, realizacjach, odkryciach – aktualnościach konserwatorskich.
W konferencji uczestniczyli liderzy opinii: naukowcy, teoretycy i praktycy, pasjonaci i wszyscy zainteresowani ochroną zabytków i dziedzictwem kulturowym. Uczestnicy ANTIKONU promują unikalny charakter dziedzictwa kulturowego architektury drewnianej i ryglowej zarówno
w Niemczech jak i w Polsce.
Konferencja ANTIKON od lat przyczynia się do szeroko rozumianej popularyzacji wiedzy wśród właścicieli obiektów ryglowych w sprawie prawidłowego przeprowadzania remontów, prac konserwatorskich i ochrony obiektów.
Jak co roku w roli Partnerów Merytorycznych konferencji wystąpili: Krajowy Urząd Konserwacji Zabytków i Krajowe Muzeum Archeologiczne w Brandenburgii; Krajowy Urząd Konserwatora Meklemburgii Pomorza Przedniego; Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków
w Szczecinie; Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze; Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział w Szczecinie; Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Niemiecko-Polska Fundacja ds. Kultywowania Kultury i Ochrony Zabytków z Görlitz, po raz pierwszy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu i Narodowy Instytut Dziedzictwa Oddział we Wrocławiu oraz Urząd Miasta i Gminy Bogatynia.
Patronat Honorowy nad konferencją objęli: Prof. dr Roland Wöller – Saksoński Minister Spraw Wewnętrznych, dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin – Wiceminister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwatora Zabytków, Paweł Hreniak – Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Bartosz Skaldawski – Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka – Prezes Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Specjalistyczny Patronat Prasowy nad konferencją objęły: Spotkania z Zabytkami z Warszawy, Renowacje i Zabytki z Krakowa.
Zapraszamy do udziału w przyszłorocznej, jubileuszowej XX edycji Polsko-Niemieckiej Konferencji i podróży studyjnej „Architektura ryglowa – wspólne dziedzictwo ANTIKON 2020”, która odbędzie się 16-18.09.2020.
Rzeszów
Historyczne miasto Lubomirskich
Archeologia
Dziedzictwo a kształtowanie tożsamości lokalnej
Projektowanie w przestrzeniach zabytkowych
Zabytki coraz bliższe współczesności.
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej