„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”
Nowa wystawa Instytutu Polonika we Francji.
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA zaprezentuje swoją najnowszą wystawę tym razem we Francji. Wernisaż wystawy „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…” odbędzie się w siedzibie Biblioteki Polskiej w Paryżu 12 listopada 2024 r. o godz. 19.00.
„Wystawa została przygotowana z myślą o odbiorcy nieznającym, albo znającym w niewielkim stopniu historię Polski. Konieczne było więc przybliżenie dziejów Rzeczypospolitej oraz okoliczności, w których tak duże grono znamienitych Polaków znalazło się w Montmorency i zostało pochowanych na cmentarzu Les Champeaux. Znajdują się tam groby wielkich twórców i działaczy, od Adama Mickiewicza, przez Cypriana Kamila Norwida i Olgę Boznańską, aż po Bronisława Piłsudskiego. To osobowości, których życie było pełne wyzwań i przełomów, a ich dokonania świadczą o niegasnącej woli walki o wolność i o polską tożsamość, którą przekazywali kolejnym pokoleniom. Otwarcie wystawy zbiega się w czasie z okresem Wszystkich Świętych oraz Narodowym Świętem Niepodległości. Z jednej strony chcieliśmy przypomnieć odbiorcom o staropolskim obrzędzie Dziadów, który opisał Mickiewicz, z drugiej - poprzez nawiązanie do postaci wybitnych polskich artystów ale też wielkich patriotów -uczcić jedno z najważniejszych świąt narodowych” - mówi p.o. dyrektora Instytutu Polonika Sylwia Tryc.
Wystawa składa się z szesnastu plansz, przybliżających także mniej znanych bohaterów, jak Henryk Babiński – słynny kucharz, Edward Pożerski Pomian czy Franciszka Granier – filozofka i działaczka społeczna. Twórcy wystawy zatroszczyli się również o to, aby polski odbiorca mógł wynieść nową wiedzę po obejrzeniu wystawy. Poza suchymi faktami zaprezentowane są ciekawostki dotyczące życia, zwyczajów, czy nawet legend związanych z kwiatem emigracji polskiej.
„Warto podkreślić, że głównym tematem wystawy jest sam cmentarz Les Champeaux w Montmorency. Na tym cmentarzu Instytut Polonika przeprowadził wiele prac konserwatorskich. Dlatego wątkiem wyjściowym każdej planszy wystawy jest nagrobek i jego historia, a następnie opowieść o życiu danej postaci. Staramy się tak poprowadzić widza przez wystawę, aby zachwycony urokiem i magią miejsca sam zapragnął zgłębić historie ludzi, które skrywają płyty nagrobne” – mówi kuratorka wystawy Aleksandra Rodziewicz z Instytutu Polonika .
Postacią wiodącą, którą łączy wszystkie wątki przedstawione na wystawie jest Adam Mickiewicz i jego twórczość, stąd propozycja tytułu: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”, pochodzącego z II części Dziadów, opowiadającej o obrzędzie wywoływania duchów.
Przy okazji przypominamy, że Instytut Polonika prowadzi projekt „Polonika w Minecraft”, w ramach którego w świecie gry Minecraft powstały kopie budowli związanych z Polską i Polakami wraz z oprawą edukacyjną. Z okazji otwarcia wystawy „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie” projekt został wzbogacony o przestrzeń, w której wykorzystane są motywy z historii polskiej emigracji oraz Polaków pochowanych na cmentarzu w Montmorency. Udział w grze jest bezpłatny!
Partnerem wystawy jest Biblioteka Polska w Paryżu.
Otwarcie wystawy: 12 listopada 2024 r.
Biblioteka Polska w Paryżu
6 Quai d'Orléans, 75004 Paris, Francja
Wystawę otwierają:
Sylwia Tryc – p.o. dyrektora Instytutu Polonika
prof. Maciej Forycki - Dyrektor Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu
Beata Falgier - Towarzystwo Historyczno-Literackie
Oprowadzanie kuratorskie 12.11.2024 r.
Aleksandra Rodziewicz – Instytut Polonika
Wystawa czynna do 31 stycznia 2025 r.
Oś reprezentacyjna miasta
Port i jego architektura
Ulice zabytkowego śródmieścia
Miasto modernizmu
Konserwacja modernistycznych wnętrz
Powojenne dziedzictwo miasta
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Mecenas Kultury Miasta Krakowa
Nagroda "Złotego Pióra"
Złoty Krzyż Zasługi
Czytaj więcej